W wakacje do Japonii w Muzeum Kresów

0

Ciekawą propozycję będącą lekiem na wakacyjną nudę przygotowało Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dzieci, które z rodzicami wybiorą się do placówki poznają obyczaje, najciekawsze elementy kultury i sztuki japońskiej. Muzealnym spotkaniom towarzyszyć będą rozmaite działania: zwiedzanie wystaw, prezentacje multimedialne, quizy, zabawy, warsztaty plastyczne i wiele innych.

Fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Muzeum Kresów w Lubaczowie na swojej mapie atrakcji przygotowało 8 spotkań, które odbędą się w każdy czwartek od 6 lipca do 24 sierpnia w godz. od 11:00 do 13:00. Organizatorzy zapraszają dzieci z opiekunami. Zgłoszenia przyjmowane są indywidualnie oraz grupowo (do 25 osób), Koszt to jedyne 5 zł od dziecka.

Szczegółowy program zajęć:

I. „SPOTKANIE Z JAPONIĄ” – 6 lipca
Dlaczego Japonia to kraj kwitnącej wiśni i co to jest „Hanami”. Dlaczego tak mało wiemy o tej kulturze i skąd się wzięły „japonki”. Jak szybko jeżdżą japońskie pociągi i czy Polacy mają swoje origami? Na te i inne pytania szukana będzie odpowiedź. Uczestnicy zwiedzą wystawy, poznają obyczaje, najciekawsze elementy kultury i sztuki japońskiej, a także jej wpływ na sztukę europejską i polską. Muzealnym zajęciom towarzyszą rozmaite działania: prezentacja multimedialna, quiz, zabawa plastyczna.

II. „KWIAT WIŚNI” – 13 lipca
O Japonii słyszymy często: „Kraj kwitnącej wiśni”. Mieszkańcy tego kraju z niecierpliwością oczekują pory kwitnienia drzew wiśniowych, a potem urządzają wśród nich pikniki i podziwiają piękne kwiaty wiśni. W toku muzealnych zajęć uczestnicy wykonają oryginalne zakładki do książek, z malowanym na tkaninie motywem kwiatu wiśni. Poznamy także rozmaite techniki zdobienia japońskich tkanin.

III. „JAPOŃSKIE INSPIRACJE. CERAMIKA” – 20 lipca
Ludność tego kraju zawsze ceniła glinę i chętnie jej używała. Do popularyzacji wyrobów ceramicznych szczególnie przyczyniła się ceremonia tradycji herbacianej oraz wyszukany sposób podawania potraw. Najpopularniejszą i najbardziej charakterystyczną formą dla japońskiej ceramiki była i jest czarka. W zależności od swego przeznaczenia miały one różne kształty. Służyły do podawania ryżu, na ciastka i owoce, do picia herbaty i innych napojów. Za sprawą muzealnej ekspozycji dzieci poznają rozmaite wyroby ceramiczne oraz wykonają własne prace inspirowane kulturą japońską.

IV. „KALIGRAFIA JAPOŃSKA NIE JEST TRUDNA” – 27 lipca
Japończycy używają do zapisu zupełnie innych znaków graficznych niż my. Niektórzy nazywają je „krzaczkami” lub „hieroglifami”. Sami Japończycy mówią o nich kanji – znaki chińskie. Bardzo dawno temu w VI wieku „pożyczyli” je od Chińczyków. Podczas muzealnych zajęć poruszone zostaną podstawy języka japońskiego oraz odbędzie się nauka kreślenia pędzelkiem wybranych znaków.

V. „FUROSHIKI – SZTUKA PAKOWANIA” – 3 sierpnia
Furoshiki to kwadratowa chusta o przeróżnych rozmiarach. W Japonii używa się jej do pakowania i przekazywania prezentów oraz przenoszenia rozmaitych rzeczy. Wykonuje się je z różnych tkanin, m.in. z bawełny, jedwabiu, wiskozy, nylonu i w bogatej gamie kolorystycznej. Uczestnicy zajęć poznają sposoby pakowania przedmiotów o różnych kształtach w tkaninę oraz wykonają własną torbę w technice furoshiki.

VI. „ORIGAMI I ŻURAWIE” – 10 sierpnia
Kwadratowa karta papieru odpowiednio zginana i składana może zmienić się w niezwykłe ptaki np. żurawie. W Japonii żuraw jest symbolem szczęścia i długowieczności. Bardzo często żuraw przynoszony jest osobom chorym, jako życzenie powrotu do zdrowia lub dołączany do prezentu. Opowiadamy o japońskiej sztuce orgiami, o żurawiu – co symbolizuje i jaki ma związek ze spełnianiem życzeń. Dzieci wspólnie zrobią żurawie origami, napiszą na nich swoje życzenia i wyślą wysoko do nieba.

VII. „W JAPOŃSKIM OGRODZIE ZEN” – 17 sierpnia
Najsłynniejsze japońskie ogrody związane są z tradycją buddyzmu zen: to suche ogrody krajobrazowe. W kamiennych ogrodach odpowiednio zagrabiony piasek „udaje wodę, np. morze, fale, nurt wody czy strumienia, a kamienie otoczone mchem lub trawą – wyspy i góry. Po takich ogrodach nie można spacerować, zazwyczaj ogląda się je, można w nich także medytować lub zastanawiać się nad związkiem człowieka i przyrody, nad tym, że jesteśmy częścią natury. Podczas zajęć dzieci poznają zasady tworzenia tradycyjnych ogrodów japońskich, przygotują też własny ogródek „zen”.

VIII. „NIE TYLKO JAPOŃSKIE KWIATY” – 24 sierpnia
Kwiaty to jeden z ulubionych tematów japońskiej sztuki. Motywy kwiatów odnaleźć można nie tylko na obrazach, drzeworytach japońskich, ale i na różnych przedmiotach: pudełkach do kaligrafii, grzebieniach, ozdobnych szpilkach do włosów, porcelanie, tkaninach… Kwiaty były i są nadal inspiracją wielu europejskich i polskich artystów. Uczestnicy zwrócą się w stronę polskiej łąki. Wykonają maki, chabry i stokrotki, ułożą z nich bukiety, uplotą wianki, a potem powędrują w stronę lubaczowskiego Rynku…

www.muzeumkresow.eu, AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here