16.11.2017r. godz. 13:00 - Aniela Mrówka - mistrzyni unikalnego śpiewu i kontynuator obrzędów ludowych pogranicza nadsańskiego"

Za miesiąc Festiwal Dziedzictwa Kresów – zaskoczy Was bogactwem

 · 29 czerwca 2017 o 10:22 · 4 komentarze · czas czytania: 2 minutes

W tym roku gmina Lubaczów już po raz trzynasty organizuje Festiwal Dziedzictwa Kresów, który do 2016 roku nosił nazwę Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. Tegoroczna edycja największej imprezy kulturalnej naszego regionu rozpocznie się pod koniec lipca i z pewnością zaskoczy Was bogactwem wydarzeń.

Fot. elubaczow.com, arch.

Gdy kilkanaście lat temu organizowano pierwsze edycje Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła, nikt nie był w stanie przewidzieć, że jednodniowa impreza o wymiarze lokalnym przerodzi się do ponad tygodniowego wielowątkowego cyklu spotkań w różnych zakątkach ziemi lubaczowskiej, a sam Festiwal Dziedzictwa Kresów urośnie do rangi jednej z największych imprez kulturalnych w regionie. Organizatorzy wydarzenia zmienili nie tylko nazwę, ale przede wszystkim zadbali o bogactwo wydarzeń, które mają na celu integrację środowisk kresowych, kultywowanie pamięci o dawnych Kresach Rzeczpospolitej oraz promocję gminy Lubaczów i ziemi lubaczowskiej.

Program tegorocznego Festiwalu Dziedzictwa Kresów stworzony został w oparciu o cztery główne filary. Pierwszy poświęcony będzie spuściźnie Kresów, a w jego ramach odbędą się spotkania z przedstawicielami środowisk kresowych i organizacji polonijnych. Ponadto wysłuchać będzie można konferencji, uczestniczyć w kameralnych koncertach, spotkaniach i prezentacjach. Drugi filar, obejmujący dziedzictwo lokalne, w tym roku związany będzie z jubileuszem 300-lecia Huty Kryształowej. W ramach trzeciego filaru, odnoszącego się do kultury i sztuki Kresów, odbędą się wystawy, przegląd teatrów kresowych i warsztaty folklorystyczne połączone z koncertem. Za sprawą wielkiej imprezy plenerowej, na lubaczowskim Rynku przeniesiemy się z kolei do lat 20-30 XX wieku. Czwarty filar to wielki finał Festiwalu na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej. W jego trakcie odbędą się występy zespołów folklorystycznych z Polski i Słowacji, pokazy rękodzieła, zorganizowane zostaną konkursy kulinarne, a wieczorem posłuchać będzie można koncertów. Muzyczną gwiazdą finału będzie Sylwia Grzeszczak.

W tym roku organizatorzy po raz pierwszy przygotowują także Festiwalowe Pole Namiotowo-Kempingowe, które funkcjonować będzie przez cały tydzień przy Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. To świetna wiadomość dla osób chcących uczestniczyć w festiwalu, a mieszkających nieco dalej.

Festiwal rozpocznie się w piątek 28 lipca, a zakończy w niedzielę 6 sierpnia.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: festiwalkresow.pl.

Oficjalny profil festiwalu facebook.com/festiwalkresow.

Bądź na bieżąco i dołącz do wydarzenia: facebook.com/events/festiwalkresow.

Śledź profil instagram.com/festiwalkresow.

Festiwal odbywa się pod patronatem medialnym naszej redakcji oraz przy wsparciu Fundacji PZU.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Nadal można wesprzeć renowację kościółka w Hruszowie
WIELKI FINAŁ Festiwalu Dziedzictwa Kresów [ZDJĘCIA, FILM]
Ten weekend należał będzie do Festiwalu Dziedzictwa Kresów

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (4)
Grzegorz 29.06.2017 ~ 13:55:31
IP: 31.0.**.**

Festiwalowi brakuje tylko jednego elementu, by funkcjonować na wyższych obrotach, twarzy ludzi z organizacji, którzy byliby twarzami festiwalu. Twarze ludzi z gruntu urząd – polityka nie wzbudzają zaufania i nie tworzą atmosfery na zewnątrz.
Festiwal potrzebuje swojego Owsiaka :)

Kresownik 29.06.2017 ~ 17:41:20
IP: 195.116.**.**

Ten festiwal się rozrasta, więc może kiedyś jakaś twarz się pojawi. Ale niech to lepiej będzie ktoś niezaangażowany i niezależny politycznie, ani po lewej ani po prawej ani po jakiejkolwiek stronie jakiegokolwiek sporu. Pan Owsiak, z całym szacunkiem za jego społeczne działania, jest tu złym przykładem, raczej dobrej atmosfery by nie tworzył, zwłaszcza na zewnątrz.

Grzegorz 30.06.2017 ~ 10:13:43
IP: 31.0.**.**

Owsiak to potężna marka, on ciągnie tłumy, wiadomo, że każdemu nie dogodzi. To tylko przykład.
W każdym razie uważam, że już teraz ten festiwal potrzebuje twarzy, kiedyś to może go już nie być. Na pewno teren gminy lubaczowskiej ma ludzi, którzy mogli by stać się lokalnymi gwiazdami – takimi regionalistami i też twarzami. Tylko na ludziach można zbudować markę regionu. Sam logos, jakaś potańcówka i jedzenie jest suche i bezemocjonalne.

Tamta dziewczyna 01.07.2017 ~ 14:06:35
IP: 195.116.**.**

Tamta dziewczyna mieszka parę myśli stąd
W tej samej głowie czasem przypomina mnie
Ale ma siłę, jaką miewa mało kto
A kiedy trzeba umie głośno mówić „nie”. Na pewno zawitam. Pozdrawiam

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X