Jak uzyskać odszkodowanie dla pieszego po potrąceniu?

0

Nadmierna prędkość, niedostateczne zachowanie uwagi podczas kierowania to dwa najpopularniejsze powody, przez które dochodzi każdego roku do groźnych potrąceń pieszych. Niestety uderzenie rozpędzonego pojazdu odbija kolosalne piętno na zdrowiu poszkodowanych. Zgodnie z literą prawa poszkodowani piesi mogą dochodzić wielu świadczeń odszkodowawczych. Jak jednak postępować, by uzyskać godną rekompensatę po wypadku? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Kiedy pieszy zyskuje prawo do odszkodowania?

Rozważania w obrębie tematyki dochodzenia roszczeń odszkodowawczych dla pieszych warto rozpocząć od kwestii odpowiedzialności za szkody, które powstają w ruchu drogowym. Na mocy przepisów kodeksu cywilnego właściciel samochody na zasadzie ryzyka odpowiada za szkody, jakie wyrządzi pieszym. Oczywiście roszczenia odszkodowawcze wypłacane są w ramach polisy OC, jaką każdy właściciel pojazdu ma obowiązek nabyć. Co do zasady to zawsze kierowca przyjmuje odpowiedzialność za krzywdę wyrządzoną pieszym uczestnikom ruchu drogowego. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne przesłanki egzoneracyjne, które mogą wyłączyć odpowiedzialność właściciela pojazdu. Jeśli zostanie udowodniona wina pieszego za powstałe zdarzenie drogowe kierowca nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za szkody. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie został ustalony, gdyż zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał ważnej polisy OC odpowiedzialność za wypłatę roszczeń przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jakie świadczenia odszkodowawcze są należne poszkodowanym pieszym?

Katalog roszczeń należnych poszkodowanym pieszym jest bardzo szeroki, gdyż obejmuje m. in.:

– zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,

– odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu,

– zwrot kosztów poniesionych w związku z wypadkiem,

– wyrównanie z tytułu utraconego dochodu,

– rentę.

Poszkodowany, który chce dochodzić świadczeń odszkodowawczych ma obowiązek wystąpić do właściwego ubezpieczyciela z wnioskiem odszkodowawczym. Może to zrobić samodzielnie lub nawiązać współpracę z kancelarią odszkodowawczą np. CODEX, która  w jego imieniu będzie dochodzić należnych świadczeń. Wniosek odszkodowawczy to dokument, w którym należy dokładnie opisać zdarzenie drogowe, doznane obrażenia, przebieg leczenia, wpływ urazów na zdrowie i życie, a także rokowania na przyszłość. Należy tez wskazać o jakie świadczenia wnioskujemy i w jakiej kwocie. Do wniosku załączamy, również wszelką zgromadzoną dokumentację w sprawie. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie świadczeń. Poszkodowany ma 14 dni na złożenie odwołania, jeśli nie zgadza się z wydaną decyzją. Dochodzenia odszkodowania nie jest zadaniem łatwym, gdyż  Towarzystwa Ubezpieczeniowe nagminnie zaniżają wypłacane stawki pieniężne. Nie warto godzić się na tak naganną praktykę. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie negocjować wysokość należnego odszkodowania skorzystajmy z pomocy specjalistów z dobrej kancelarii odszkodowawczej. Uzyskanie wysokich stawek pieniężnych to szansa na szybszy powrót do życia sprzed wypadku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here