16.11.2017r. godz. 13:00 - Aniela Mrówka - mistrzyni unikalnego śpiewu i kontynuator obrzędów ludowych pogranicza nadsańskiego"

Gmina Lubaczów: W hołdzie pamięci ofiarom hitlerowskiego terroru

 · 22 czerwca 2017 o 10:24 · 6 komentarzy · czas czytania: 3 minutes

W 76. rocznicę hitlerowskiego mordu na mieszkańcach Załuża-Czarne, Podłęża i Dachnowa zorganizowano uroczyste obchody ku czci pomordowanych. Okrutna pacyfikacja i ludobójstwo dokonane 22.06.1941 r. na bezbronnej ludności cywilnej to bolesne wspomnienie, które niczym cierń tkwi w sercach tych, którzy stracili swoich najbliższych – informuje na swojej stronie Urząd Gminy w Lubaczowie.

Fot. lubaczow.com.pl

Podczas uroczystości Łukasz Łuczak, nauczyciel ze szkoły w Załużu, wspominał tragiczne wydarzenia:

Pamiętnego, tragicznego dnia kiedy wzdłuż granicy sowieckiego imperium zabrzmiały działa, nikt nie zdawał sobie sprawy, że wkrótce stanie się świadkiem potwornej zbrodni, która zbierze straszliwe żniwo na ich rodzinnej ziemi. 22 czerwca 1941 r. jak każdy dzień, tak i ten miał być zwykłym w życiu mieszkańców Załuża i okolic. Pomimo, że zewsząd szalała wojna ludzie starali się o niej nie myśleć, chociaż nie było to takie łatwe. Wielu z nich nie przeczuwało też, że twarze ich matek, ojców, braci, sióstr i dzieci, z którymi wspólnie dzielili życie będą ostatnim pięknym obrazem, który zniszczył koszmar hitlerowskiego najeźdźcy. To, co wydarzyło się tego dnia na zawsze zburzyło życie tych, którzy ocaleli, wypełnione odtąd bólem i rozpaczą po stracie najbliższych. W jednej chwili śmierć zebrała obfite żniwo. Hitlerowcy nie oszczędzili nawet dzieci, które nieświadome swego losu również padły ofiarą ludobójstwa. Najmłodsze z nich miało tylko 4 lata…

Tragicznego dnia żołnierze Wehrmachtu zamordowali 30 niewinnych mieszkańców… Dziś w 76 rocznicę tamtych bolesnych wydarzeń w myśl słów zaczerpniętych z Księgi Hioba: „Ziemio! Nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”… musimy zachować pamięć o bezbronnych ofiarach tej straszliwej zbrodni, zbrodni ludobójstwa, która powodowana nienawiścią i pogardą dla wszystkiego co polskie tak okrutnie doświadczyła mieszkańców Załuża i okolic. Niech nasza obecność tutaj będzie wyrazem hołdu dla tych wszystkich, którzy oddali swe życie, a pamięć o nich nigdy nie zgaśnie w naszych sercach…”

W pierwszej części spotkania w intencji ofiar została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Tadeusz Maciejko. Następnie przybyłe delegacje oddały hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni składając kwiaty i zapalając znicze przy krzyżu – obelisku. Dalsza część obchodów miała miejsce na miejscowym cmentarzu parafialnym. Modlitwę za pomordowanych poprowadził ks. Tadeusz Maciejko, po czym przedstawiciele delegacji złożyli na grobie kwiaty i zapalili znicze. Przy bramie cmentarnej uformował się korowód, który w uporządkowanym szyku wyruszył do miejscowego kościoła. O godz. 11.00 uroczystą Mszą Św. w intencji ofiar hitlerowskiego terroru rozpoczęła się kolejna część obchodów rocznicowych, w której wymownym akcentem nawiązującym do uroczystości był występ Teatru Młodych z Załuża w sztuce p.t. „Chrystus połamany” – w wykonaniu uczniów szkoły w Załużu pod kierunkiem pani Jolanty Szczerbinin. W ostatniej części niedzielnych obchodów przybyłe delegacje oddały hołd ofiarom wojny składając kwiaty i zapalając znicze przy pamiątkowej tablicy w przedsionku kościoła.

Obecność wszystkich zebranych, którzy uczcili pamięć bestialsko zamordowanych niewinnych mieszkańców to wyraz szacunku i trwałości pamięci o tych wszystkich, którzy oddali swe życie z nadzieją, że nie zostaną zapomniani – podsumowuje na swojej stronie gmina Lubaczów.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Pamiętają o bohaterach września 1939 roku
„PRAWDA…PAMIĘĆ…SZACUNEK…” – żywa lekcja historii w Wielkich Oczach
77. rocznica nalotu na stację kolejową w Werchracie [ZDJĘCIA]

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (6)
Marian 23.06.2017 ~ 10:32:36
IP: 83.31.***.***

NIEMIECKIEGO –

Marian 23.06.2017 ~ 10:32:36
IP: 83.31.***.***

NIEMIECKIEGO –

Marian 23.06.2017 ~ 10:40:59
IP: 83.31.***.***

NIEMIECKIEGO !!! Kto pracuje w tej redakcji??? Pytanie do redakcji – w jakim języku mówili żołnierze mordujący Polaków? W hitlerowskim? Do szkoły chyba trzeba wrócić i nadrobić co nieco

Lekarz 23.06.2017 ~ 13:20:15
IP: 77.254.***.**

Marian odpalaj ciśnieniomierz bo zaraz będę musiał cię na SORze reanimować

port 23.06.2017 ~ 13:49:00
IP: 156.67.***.***

też się zgadzam że niemieckiego! mówmy prawdę historyczną!

Racjonalista 23.06.2017 ~ 21:06:02
IP: 195.116.**.**

Hitlerowskiego, bo większość narodu niemieckiego była zaczadzona hitlerowską ideologią i wszystko wtedy w Niemczech było tej ideologii podporządkowane. Mamy do końca świata nienawidzić Niemców bo jednemu nawiedzonemu zamarzyło się zapanować nad światem i potrafił przy tym pociągnąć za sobą miliony swoich rodaków?

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

110 lat Banku Spółdzielczego w Lubaczowie – zobaczcie film

Nowa mroczna maszyna od Game Over Cycles – VIDEO

fotorelacje

70 lat Klubu Sportowego Victoria Stary Dzików [ZDJĘCIA Z GALI]

W Baszni Dolnej mają przedszkole na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Za nami III Transgraniczne Forum Turystyki Kulturowej [ZDJĘCIA]

Marszałek Kuchciński na Festiwalu Patriotycznym w Lubaczowie

Bossa Nova Band z koncertem w PSM w Lubaczowie [GALERIA]

Zaprószenie ognia w Lubaczowie, trzy osoby podtrute [ZDJĘCIA]

X