Gmina Lubaczów: W hołdzie pamięci ofiarom hitlerowskiego terroru

6

W 76. rocznicę hitlerowskiego mordu na mieszkańcach Załuża-Czarne, Podłęża i Dachnowa zorganizowano uroczyste obchody ku czci pomordowanych. Okrutna pacyfikacja i ludobójstwo dokonane 22.06.1941 r. na bezbronnej ludności cywilnej to bolesne wspomnienie, które niczym cierń tkwi w sercach tych, którzy stracili swoich najbliższych – informuje na swojej stronie Urząd Gminy w Lubaczowie.

Fot. lubaczow.com.pl

Podczas uroczystości Łukasz Łuczak, nauczyciel ze szkoły w Załużu, wspominał tragiczne wydarzenia:

Pamiętnego, tragicznego dnia kiedy wzdłuż granicy sowieckiego imperium zabrzmiały działa, nikt nie zdawał sobie sprawy, że wkrótce stanie się świadkiem potwornej zbrodni, która zbierze straszliwe żniwo na ich rodzinnej ziemi. 22 czerwca 1941 r. jak każdy dzień, tak i ten miał być zwykłym w życiu mieszkańców Załuża i okolic. Pomimo, że zewsząd szalała wojna ludzie starali się o niej nie myśleć, chociaż nie było to takie łatwe. Wielu z nich nie przeczuwało też, że twarze ich matek, ojców, braci, sióstr i dzieci, z którymi wspólnie dzielili życie będą ostatnim pięknym obrazem, który zniszczył koszmar hitlerowskiego najeźdźcy. To, co wydarzyło się tego dnia na zawsze zburzyło życie tych, którzy ocaleli, wypełnione odtąd bólem i rozpaczą po stracie najbliższych. W jednej chwili śmierć zebrała obfite żniwo. Hitlerowcy nie oszczędzili nawet dzieci, które nieświadome swego losu również padły ofiarą ludobójstwa. Najmłodsze z nich miało tylko 4 lata…

Tragicznego dnia żołnierze Wehrmachtu zamordowali 30 niewinnych mieszkańców… Dziś w 76 rocznicę tamtych bolesnych wydarzeń w myśl słów zaczerpniętych z Księgi Hioba: „Ziemio! Nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”… musimy zachować pamięć o bezbronnych ofiarach tej straszliwej zbrodni, zbrodni ludobójstwa, która powodowana nienawiścią i pogardą dla wszystkiego co polskie tak okrutnie doświadczyła mieszkańców Załuża i okolic. Niech nasza obecność tutaj będzie wyrazem hołdu dla tych wszystkich, którzy oddali swe życie, a pamięć o nich nigdy nie zgaśnie w naszych sercach…”

W pierwszej części spotkania w intencji ofiar została odmówiona modlitwa, którą poprowadził ks. Tadeusz Maciejko. Następnie przybyłe delegacje oddały hołd ofiarom hitlerowskiej zbrodni składając kwiaty i zapalając znicze przy krzyżu – obelisku. Dalsza część obchodów miała miejsce na miejscowym cmentarzu parafialnym. Modlitwę za pomordowanych poprowadził ks. Tadeusz Maciejko, po czym przedstawiciele delegacji złożyli na grobie kwiaty i zapalili znicze. Przy bramie cmentarnej uformował się korowód, który w uporządkowanym szyku wyruszył do miejscowego kościoła. O godz. 11.00 uroczystą Mszą Św. w intencji ofiar hitlerowskiego terroru rozpoczęła się kolejna część obchodów rocznicowych, w której wymownym akcentem nawiązującym do uroczystości był występ Teatru Młodych z Załuża w sztuce p.t. „Chrystus połamany” – w wykonaniu uczniów szkoły w Załużu pod kierunkiem pani Jolanty Szczerbinin. W ostatniej części niedzielnych obchodów przybyłe delegacje oddały hołd ofiarom wojny składając kwiaty i zapalając znicze przy pamiątkowej tablicy w przedsionku kościoła.

Obecność wszystkich zebranych, którzy uczcili pamięć bestialsko zamordowanych niewinnych mieszkańców to wyraz szacunku i trwałości pamięci o tych wszystkich, którzy oddali swe życie z nadzieją, że nie zostaną zapomniani – podsumowuje na swojej stronie gmina Lubaczów.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl

reklama
Ten baner wyświetlono 2 128 759 razy.

6 KOMENTARZE

  1. Hitlerowskiego, bo większość narodu niemieckiego była zaczadzona hitlerowską ideologią i wszystko wtedy w Niemczech było tej ideologii podporządkowane. Mamy do końca świata nienawidzić Niemców bo jednemu nawiedzonemu zamarzyło się zapanować nad światem i potrafił przy tym pociągnąć za sobą miliony swoich rodaków?

zostaw odpwiwedź

Please enter your comment!
Please enter your name here