Występy artystyczne, kulinaria i sztuka ludowa w Cieszanowie

0

W niedzielę (04.06) w Cieszanowie starosta lubaczowski oraz burmistrz miasta i gminy Cieszanów zorganizowali XVII Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej. W trakcie przeglądu w konkursach rywalizowały kola gospodyń, zespoły i twórcy ludowi – informuje Powiatowe Centrum Kultury.

Przegląd od lat popularyzuje miejscowy folklor, prezentując dorobek zespołów pieśni i tańca, kapel i zespołów śpiewaczych oraz artystów – rękodzielników ziemi lubaczowskiej, a także tradycyjną, kresową kuchnię, starając się przekazać wzory tych lokalnych tradycji dzieciom i młodzieży. W ramach spotkania przeprowadzone zostały 3 konkursy: Przegląd Zespołów Folklorystycznych (wystąpiło 13 zespołów z Podkarpacia i Lubelszczyzny), Konkurs Kulinarny (wzięło w nim udział 11 kół gospodyń miejskich i wiejskich, zrzeszonych w Związku KGW Ziemi Lubaczowskiej) oraz Konkurs Sztuki Ludowej (swoje prace prezentowało podczas imprezy ponad 20 artystów – rękodzielników ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki w Lubaczowie).

Zespoły muzyczne oceniało jury w składzie: Krystyna Trojanowska, Andrzej Kindrat i Marek Majcher. Potrawy przygotowane przez panie z KGW oraz sztukę ludową oceniała komisja: Krzysztof Zieliński, Anna Rychlicka i Joanna Baumann.

W konkursie zespołów folklorystycznych zwyciężył Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki” z Cieszanowa. Drugie miejsce zajął Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa Woli, a trzecie kapela „Pawlaki” z Cieszanowa. Jury oceniało m.in. dobór repertuaru i powiązanie z regionem, czystość brzmienia i instrumentację oraz dobór strojów.

W konkursie dla kół gospodyń wiejskich I miejsce jury przyznało KGW Bałaje za chłodnik staropolski. II miejsce zajęło KGW z Piastowa za szwaby ze skwarkami,a III KGW z Kowalówki za pierogi z kaszą gryczaną i białym serem. Jury brało pod uwagę m.in. oryginalność portaw, ich smak, estetykę podania i związek z regionem.

W konkursie sztuki jurorzy I miejscem nagrodzili Jadwigę Sygnarowską, II- Józefa Lewkowicza, a III- Anetę Mazepę. Jury oceniało m.in. walory artystyczne prac, staranność wykonania i zgodność z tradycją regionu.

W czasie Przeglądu pamiątkowy grawerton oraz list gratulacyjny odebrał od starosty lubaczowskiego Józefa Michalika, Bronisław Stępień – muzyk, propagator ludowego folkloru, który dzięki swojej pomad 50-letniej pracy, polegającej na gromadzeniu unikalnych ludowych przyśpiewek Podkarpacia, doprowadził do wydania śpiewnika „Melodie ludowe i pieśni Podkarpacia”.

Organizatorami tegorocznej edycji przeglądu byli: starosta lubaczowski Józef Michalik, burmistrz miasta i gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie oraz Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here