Jakie studia podyplomowe dla absolwentów pedagogiki?

0

Dynamiczne zmiany na rynku pracy oraz duża konkurencja powodują, że absolwenci kierunków pedagogicznych muszą się stale dokształcać. Sporym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju kursy, organizowane zarówno przez uczelnie publiczne jak i prywatne, ale najchętniej wybieraną formą podniesienia kwalifikacji zawodowych są jednak studia podyplomowe. Jesteś po pedagogice i myślisz o zapisaniu się na „podyplomówkę”? Poniżej przedstawiamy kierunki, na które warto zwrócić uwagę.

Fot. Archiwum.

Oligofrenopedagogika

Oligofrenopedagogika to doskonały wybór dla absolwentów pedagogiki, którzy widzą swoją przyszłość w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Studia trwają przez 2 semestry. Ich program skupia się na takich zagadnieniach jak psychologia kliniczna i psychopatologia, diagnostyka psychopedagogiczna, dydaktyka specjalna oraz rewalidacja osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, znacznym i głębokim. Podczas nauki student zgłębia nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną, np. uczy się diagnozować główne problemy oraz potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z dyplomem kierunku oligofrenopedagogika można podjąć pracę w przedszkolach oraz szkołach z oddziałami integracyjnymi.

Praca z dzieckiem autystycznym lub ze spektrum autyzmu

W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele przedszkoli i specjalnych placówek, które specjalizują się w pomocy i diagnozie dzieci autystycznych. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na ekspertów z tej dziedziny, każdy posiadacz dyplomu z pedagogiki powinien pomyśleć o studiach podyplomowych na kierunku praca z dzieckiem autystycznym lub ze spektrum autyzmu (dostępny jest on m.in. w ofercie ZPSB). W trakcie studiów realizowane są m.in. przedmioty takie jak diagnoza funkcjonalna osób ze spektrum autyzmu, problemy społeczne dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu, wczesne wspomaganie dzieci autystycznych czy etiologia i specyfika rozwojowa zaburzeń ze spektrum autyzmu. Po ich ukończeniu możesz starać się o posadę nauczyciela zajmującego nauczaniem specjalnym.

Resocjalizacja i socjoterapia

Resocjalizacja i socjoterapia to studia podyplomowe dedykowane wszystkim absolwentom pedagogiki, którzy myślą o pracy na stanowiskach takich jak pedagog szkolny, nauczyciel placówek resocjalizacyjny lub opiekuńczo-wychowawczych oraz kurator. „Podyplomówka” trwa rok, w czasie którego studenci skupiają się na zagadnieniach takich jak podstawy psychopatologii, podstawy prawne resocjalizacji, diagnostyka w resocjalizacji i socjoterapii oraz psychoterapia. Dzięki temu po ukończeniu kierunku mogą szukać zatrudnienia także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, świetlicach terapeutycznych, ośrodkach pomocy postpenitencjarnej, domach pomocy społecznej, ośrodkach dla bezdomnych oraz ośrodkach pomocy rodzinie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here