Wiosenne problemy pszczół na Podkarpaciu

0

Deszczowa i chłodna pogoda w ostatnich tygodniach oraz słaba kondycja pszczół po tegorocznej zimie, pozbawiły miodów wiosennych pszczelarzy na Podkarpaciu.

fot. elubaczow.com

– Takich lat nie pamiętam, żeby przez całą wiosnę nie można było zebrać jakichkolwiek miodów. A w tym roku tak właśnie było – cytuje prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon w depeszy Polska Agencja Prasowa.

Pszczelarze przypominają, że podkarpackie pszczoły sezon rozpoczęły „w słabej kondycji”. – W zimie wyginęło blisko 30 proc. pszczół. Ponad 2/3 z nich zniszczyły choroby, a ok. 1/3 padła ofiarami dzięciołów. Ptaki zainteresowały się ulami, bo ostatnia zima była śnieżna, mroźna i długa; dzięcioły miały kłopoty ze zdobywaniem pokarmu – wyjaśnił Dylon.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie zauważył, że „w kwietniu i maju pszczoły z powodu m.in. chłodu oraz deszczu praktycznie nie opuszczały uli”. – W konsekwencji nie zebrały one nektaru np. z sadów. Początek sezonu został bezpowrotnie stracony. Nie ma miodów wiosennych – dodał.

Pszczelarze liczą na dobre zbiory miodów z rzepaku i mają nadzieję, że kolejne miesiące będą dla nich łaskawsze.

elubaczow.com, PAP


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here