Jak wykorzystać drewniane płotki w ogrodzie?

0

Zagospodarowanie ogrodów położonych na nierównym terenie jest trudne, ale efekty mogą być oszałamiające. Zdecydowanie takie ogrody są ciekawsze od tych idealnie płaskich.

Ścieżki
Powinny prowadzić na każde wzniesienie. Jeżeli różnica poziomów jest nie wielka, to wystarczy tylko z boków zabezpieczyć je niskimi palisadami z drewna. Zabezpieczą one wyznaczone dróżki przed przenikaniem roślin i osuwaniem ziemi. W przypadku większych i bardziej stromych wzniesień lepiej jest wykonać schodki, oczywiście nie betonowe (zburzą naturalny wygląd ogrodu), ale np. takie jak na górskich szlakach turystycznych. Nie są trudne do wykonania. Dzięki schodom ścieżki staną się bezpieczniejsze, a ziemia nie będzie się obsuwać.

Zabezpieczenie wzniesień
Ogród założony na terenie zróżnicowanym wysokościowo daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. W zależności od nasłonecznienia poszczególnych stoków można wydzielić różne strefy roślinności. Doskonale nadają się do tego rollbordery z drewna, czyli paliki połączone drutem. Można nimi oddzielać klomby, zabezpieczać ścieżki lub pojedyncze drzewa.
Niestety pod wpływem deszczu ziemia ze wzniesień może się osuwać. Zabezpieczyć można się przed tym tarasując wzgórze i zabezpieczając tarasy murkami oporowymi (drewniane z palisad, kamienne, betonowe) oraz obsadzając je roślinami o rozbudowanym systemie korzeniowym. Trzeba jednak pamiętać, że ukorzenienie roślin wymaga czasu.

Jakie rośliny wybrać
Rośliny do ogrodów na skarpach trzeba dobierać bardzo starannie. Najlepiej prezentują się odmiany płożące, które się ładnie rozrastają i z czasem pokryją stok pięknym dywanem. Doskonale nadają się do tego bluszcz pospolity, wrzośce, różne gatunki irgi, konwalie, barwinek pospolity.
Bardzo ostrożnie trzeba dobierać wyższe krzewy i sadzić je tak, by nie zasłaniały znacznych części ogrodu.
Posiadając ogród na terenie zróżnicowanym warto zadbać, by miał on jak najbardziej naturalny charakter. Dobrze będą się komponowały elementy kamienne lub drewniane o prostej formie w naturalnych kolorach. Wszelkie nowoczesne akcenty, sztuczne elementy, krzykliwe kolory wprowadzą dysonans.

Artykuł przygotowano przy współpracy ze specjalistami z produktyogrodowe.pl – sklepu internetowego z drewnianą architekturą ogrodową.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here