Lubaczów: „Grób pamięci dzieci poczętych, zmarłych przed narodzeniem” poświęcony

0

W niedzielę (23.04) na nowym cmentarzu w Lubaczowie został poświęcony (23.04) „Grób pamięci dzieci poczętych, zmarłych przed narodzeniem”. Na nagrobku widnieje cytat św. Jana Pawła II: „Te dzieci żyją w Bogu”.

Fot. Anna Głowacka, radiozamosc.pl.

– W przygotowanym grobowcu złożone będą doczesne szczątki zmarłych dzieci, których rodzice nie odebrali ze szpitala. Będzie to również symboliczne miejsce dla tych rodziców, którzy z różnych powodów nie mogli pochować własnego dziecka. Rodzice, których dziecko zmarło jeszcze przed narodzeniem, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży się to stało, mają prawo pochować swoje dziecko. Większość rodziców decyduje się na samodzielne pochowanie dzieci. Niektórych jednak na to nie stać (najczęściej z powodu silnej traumy po stracie dziecka), dlatego pozostawiają je w szpitalu. W takim przypadku instytucje samorządowe lub szpital są ustawowo zobowiązane do organizacji pogrzebu – czytamy na stronie parafii pw. św. Stanisława w Lubaczowie.

Poświęcenia pomnika dokonali proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie, ks. kan. Andrzej Stopyra oraz proboszcz parafii św. Karola Boromeusza, ks. Roman Karpowicz.

W Polsce, według statystyk, co roku umiera około 50 tysięcy dzieci, z czego najwięcej, bo 40 tysięcy w okresie prenatalnym. Patronalny Dzień Dziecka Utraconego przypada 15 października.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here