II Wiosenna Giełda Ogrodnicza w Kresowej Osadzie

0

W niedzielę (23.04) na dziedzińcu Kresowej Osady zorganizowano II Wiosenną Giełdę Ogrodniczą. Pomimo bardzo zmiennej pogody, do Baszni Dolnej wybrało się wielu mieszkańców regionu.

Fot. elubaczow.com.

Na przybyłych do Kresowej Osady mieszkańców regionu czekało spore grono wystawców z całego Podkarpacia. Swoje tradycyjne produkty ekologiczne oferowało m.in. gospodarstwo N.J Leban z Morawska, specjalizujące się w produkcji miodów w otoczce czekoladowej, wyrobów na bazie miodu i akcesoriów pszczelarskich. Szeroką paletę herbatek owocowych, ziołowych, suszonych warzyw i owoców bez sztucznych dodatków zaprezentowało Gospodarstwo Agroturystyczne AWB Becla z Handzlówki. Dużym popytem cieszyły się kwiaty balkonowe i rabatowe oferowane przez Gospodarstwa Ogrodnicze: Andrzeja Piotrów z Tuczemp oraz Haliny i Bogdana Strus z Pełkin. W ofercie Marcina i Wiesława Więcków ze Stobiernej znalazły się krzewy iglaste i liściaste, rośliny wrzosowate, azalie i borówka amerykańska. Również oblegane były stoiska: Szkółki Krzewów Ozdobnych Józefa Tarabana z Budomierza oraz Gospodarstwa Ogrodniczego Kazimiery Kuchciak z Dachnowa. Popytem cieszyły się krzewy i drzewka owocowe od Mieczysława Dyrdy z Rakszawy które ubogacą nasze ogrody i sady. Z bogatą paletą nasion oraz krzewów ozdobnych w doniczkach przybyła KHNO POLAN Rzeszów. Uzdrowisko Horyniec oferowało naturalne kosmetyki oraz napoje i wody mineralne z własnego ujęcia. Odwiedzający giełdę mogli nabyć galanterię wiklinową (meble, kwietniki, koszyki). Sztukę zdobienia w owocach i warzywach tzw. carvingu zaprezentowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Oleszycach. Prócz cieszących oko małych dzieł sztuki smakosze mogli zdegustować zdrowe przekąski przygotowane przez uczniów.

Dla zainteresowanych uprawą historycznych odmian jabłoni i derenia na terenie Polski płd-wsch przygotowano wykład, który poprowadziła dyrektor Elżbieta Żygała z Arboretum w Bolestraszych. Drugim panelem skierowanym dla miłośników wina była prelekcja nt. podstaw uprawy winorośli i produkcji wina gronowego autorstwa Dariusza Rosoła ze Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. Uczestnicy mieli okazje zapoznać się z tajnikami uprawy, sposobami fermentacji wina, leżakowania, a także zdegustować różnych odmiany tego trunku.

Na dziedzińcu „Osady” uczestnicy mogli zasmakować się w smażonym karpiu królewskim przygotowanym przez Gospodarstwo Rybackie z Rudy Różanieckiej Agnieszki i Huberta Andruszewskich. Swoje wyroby wędliniarskie oferowało Gospodarstwo Agroturystyczne Bożeny i Leszka Załuskich z Załuża. Zaś firma Leda-Ser Leszka Jakimowicza z Wólki Krowickiej rozsmakowała kupujących swoimi wyjątkowymi serami które zdobywają kolejne certyfikaty i wyróżnienia.

Organizatorzy giełdy dla uczestników przygotowali loterię fantową. Szczęśliwcy mogli wzbogacić się o drobne narzędzia ogrodnicze, nasiona i inne akcesoria podarowane przez Spółkę AGROMAL z Lubaczowa, oraz kwiaty i krzewy przekazane przez wystawców.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here