Leśnicy z Oleszyc szukają gniewosza plamistego

0

Na terenie Nadleśnictwa Oleszyce rozpoczęły się badania nad występowaniem oraz stanem populacji gniewosza plamistego. Leśnicy apelują, by nie przenosić oraz nie niszczyć specjalnie ułożonych pułapek w postaci fragmentów papy.

Fot. Nadleśnictwo Oleszyce.

Badanie realizowane jest na zlecenie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Państwowej Akademii Nauk w porozumieniu z Nadleśnictwem Oleszyce. Instytucje podjęły próby próby stwierdzenia występowania i liczebności gniewosza plamistego na terenie nadleśnictwa. W tym celu w miejscach uznanych jako potencjalnie atrakcyjnie dla węży wyłożono fragmenty papy dachowej mające za zadanie imitować naturalne kryjówki. Takie fragmenty papy szybko się nagrzewają, przez co węże chętnie mogą z nich korzystać.

– Prosimy o nie podnoszenie tak wyłożonych fragmentów papy – apelują leśnicy.

Za wikipedia.org: Gniewosz plamisty, miedzianka (Coronella austriaca) – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Nieszkodliwy dla ludzi, choć często mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce gatunek pod ochroną.

Wygląd

Są to węże o drobnej budowie, których długość ciała dorosłych osobników waha się od 60 do 75 cm, samica osiąga nawet 87 cm. Ogon stanowi od około 12 do 25 procent długości ciała. Zwęża się równomiernie i jest mniej lub bardziej zaostrzony. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od około 50 do 60 gramów. Rzadko spotyka się węże ważące 100 gramów i więcej. Barwa ciała rdzawobrązowa lub brązowa, a u samic szara lub gliniastoszara. Na głowie oraz częściowo na karku widnieje plama w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym, po bokach od nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek, który przechodzi następnie w przedłużający się przedni odcinek ciała. Na grzbiecie wzdłuż środkowej linii występują 2 lub 4 rzędy plam.

By Christian Fischer, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4668766

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here