Przygotowują się do Narolskiej Majówki i Międzynarodowego Turnieju Smaków Regionalnych Nalewek

1

Po raz piąty organizowany jest Turniej Smaków Regionalnych Nalewek, w tym roku po raz pierwszy o randze międzynarodowej. Zostanie on rozstrzygnięty 1 maja, podczas corocznej Narolskiej Majówki. Zwycięzca otrzyma kryształową karafkę z wizerunkiem Św. Floriana.

Fot. GOK Narol, arch.

W Polsce nalewki rozpowszechnione zostały nie tylko dzięki swoim walorom smakowym, ale także właściwościom zdrowotnym. Ich rozmaite smaki i aromaty odpowiadały zawsze bogactwu polskich łąk, lasów i sadów. Popularne są trunki ze śliwek, malin, jabłek, borówek, gruszek, wiśni czy czereśni. Warto pochwalić się tymi wytworzonymi na bazie naturalnych sposobów. W Turnieju Smaków Regionalnych Nalewek mogą wziąć udział osoby pełnoletnie i zgłosić napitki domowe, które nie są dostępne w sprzedaży.

Od początku organizacji rywalizacji Kapituła ocenia nalewki z całej Polski. W tym roku, po raz pierwszy, pod lupę brane będą także trunki z zagranicy. Klarowność, zapach i smak napitków oceniać będą wyśmienici znawcy sztuki kulinarnej: Hieronim Błażejak, Jan Babczyszyn, Adam Łukawski, Dawid Kawłatow oraz przedstawiciele z sąsiednich krajów: dr Josef Boglarski i Vsevolod Polishchuk.

Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 28 kwietnia 2017 r. drogą pocztową/kurierską lub w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Narolu (ul. Warszawska 27, 37 – 610 Narol), od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 (tel. 662 118 799). W dniu konkursu, 1 maja zgłoszenia przyjmowane będą w godzinach 09.00 – 11.00 w Ratuszu (ul. Rynek 1).

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here