Renta alimentacyjna po utracie bliskiego w wypadku komunikacyjnym. Kto ma prawo do dochodzenia tej rekompensaty pieniężnej?

0

Tragiczny wypadek, w którym śmierć ponosi bliski to zdarzenia, które odbija kolosalne piętno na psychice i zdrowiu członków rodziny. Niestety w wielu sytuacjach oprócz traumy i rozpaczy strata ta niesie też poważne konsekwencje finansowe. W poniższym artykule wyjaśnimy, kto ma prawo do dochodzenia renty alimentacyjnej lub roszczenia uzupełniającego.

Fot. Archiwum

Problemy finansowe skutkiem śmierci bliskiego

Renta alimentacyjna to roszczenie odszkodowawcze, które ma na celu uzupełnienie niedoboru finansowego powstałego w skutek śmierci członka rodziny w wypadku komunikacyjnym. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczenia jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe u którego sprawca zdarzenia nabył polisę ubezpieczeniową OC. Na gruncie przepisów wyróżniamy dwie kategorie osób, które nabywają prawo do dochodzenia renty alimentacyjnej:
osoby względem, których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny – mowa o dzieciach i wychowankach zmarłego. W tej kategorii znajduje się też małżonek.
osoby, które pozostawały na utrzymaniu zmarłego – W bardzo szczególnym przypadkach z roszczeniem mogą wystąpić rodzice, rodzeństwo, a także dziadkowie. W ich przypadku warunkiem otrzymania roszczenia jest pozostawanie na utrzymaniu zmarłego. O rentę alimentacyjną mogą też wystąpić osoby, które otrzymywały od zmarłego systematycznie środki pieniężne i zostawały one przekazane w sposób dobrowolny. Zazwyczaj dotyczy to osób, które pozostawały w związkach nieformalnych – konkubinat.

Jak określana jest wysokość renty alimentacyjnej?

Bardzo istotną kwestią dla osób dochodzących renty alimentacyjnej jest kwestia obliczania jej wysokości – Wysokość świadczenia alimentacyjnego jest zawsze określany z uwzględnieniem możliwości zarobkowych poszkodowanego w wypadku. Określając wysokość renty brane są też pod uwagę potrzeby osoby uprawnionej. Świadczenie nie może obejmować całości uzyskiwanych zarobków przez zmarłego, zawsze dochód ten jest pomniejszany o wydatki, które przeznaczałby na własne potrzeby. Dodatkowo renta alimentacyjna oprócz obowiązku dostarczania środków finansowych przez poszkodowanego obejmuje też sprawowanie opieki i pomoc w wychowaniu, jaką świadczył on przed feralnym wypadkiem. – mówił specjalista Kancelarii Odszkodowawczej z portalu https://www.tuodszkodowania.pl/. Renta alimentacyjna przyznawana jest na okres, w którym roszczący pozostanie bez środków utrzymania, w przypadku dzieci jest to czas np. kontynuowania nauki lub okres potrzeby do podjęcia pracy zarobkowej. Renta alimentacyjna nie jest ustala w sposób ostateczny. W trakcie jej wypłacania na rzecz roszczącego może dojść do istotnej zmiany stosunków, która wpłynie na wysokość i sposób płacenia świadczenia.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here