Podczas XVIII Submisji Drewna Krosno 2017 najdroższy jawor

0

Rezonansowa kłoda jaworowa okazała się najdroższą sztuką drewna sprzedaną podczas XVIII Submisji Drewna Krosno 2017, którą rozstrzygnięto w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. W jej trakcie sprzedano 97 % oferowanego surowca, który składowany był m.in. przy Nadleśnictwie Oleszyce.

Fot. RDLP w Krośnie.

Podczas tegorocznej submisji, o prawo zakupu 1097 metrów sześciennych najwyższej jakości drewna ubiegało się 20 firm z Austrii, Niemiec, Estonii, Polski i Słowacji. Największym zainteresowaniem cieszył się dąb, którego sprzedano ponad 600 metrów sześciennych. Dębina osiągnęła też najwyższą średnią cenę 2,5 tys. zł za metr sześcienny. Sporym wzięciem cieszył się jesion i słynny już w Europie podkarpacki jawor, za który zapłacono najwyższą cenę – 19 350 zł za metr sześcienny.

– Mimo że nie było rekordów cenowych na poszczególne kłody, to uzyskana średnia cena 2021 złotych za metr sześcienny jest wyższa od ubiegłorocznej, co pozwala na bardzo pozytywne podsumowanie całego przedsięwzięcia – zaznacza Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Organizacja przetargu wymaga ogromnego nakładu pracy, ale opłaca się nie tylko w wymiarze finansowym. Bardzo ważny jest dla nas motyw promocji lasów Podkarpacia, które są źródłem surowca bardzo poszukiwanego na europejskich rynkach.

Krośnieńska submisja jest jednym z najstarszych tego typu przetargów w kraju, ale obecnie ma sporą konkurencję w innych regionach. Dlatego też od ubiegłego roku zdecydowano o zmianie terminu przetargu, który wcześniej odbywał się zawsze w ostatni piątek lutego.

Drewno oferowane na submisji pochodzi z planowych cięć gospodarczych i wybierane jest spośród surowca zgromadzonego na składach przejściowych w leśnictwach, po czym przewożone jest na dwa składy submisyjne. Każda kłoda otrzymuje tu specjalny numer identyfikujący i opisana jest w katalogu submisyjnym. Przedstawiciele zainteresowanych firm mają tydzień czasu na dokładne obejrzenie surowca i złożenie swoich ofert cenowych. Ich otwarcie przeprowadza się publicznie w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Nabywców poszczególnych kłód wybiera system informatyczny stworzony przez leśników kilkanaście lat temu specjalnie do tego celu.

Zobacz film.

elubaczow.com, RDLP Krosno

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here