Znamy zwycięzców 38. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

0

Teatr Przedmieście z Rzeszowa, za spektakl pod tytułem „Podróż” w reżyserii Anety Adamskiej, otrzymał Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli nagrodę główną 38. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju. Taką decyzję podjęło jury Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w składzie: Józefa Zając – przewodnicząca, Tomasz Stockinger, Łukasz Drewniak i Henryk Hryniewicki.

Fot. Tomasz Mielnik.

Przez cztery dni (19-22.01), w ramach 38. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju można było obejrzeć 15 spektakli konkursowych. Oceniało je profesjonalne jury, które postanowiło przyznać nagrodę główną, czyli Złoty Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 4000 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Teatrowi Przedmieście z Rzeszowa za spektakl pod tytułem „Podróż” w reżyserii Anety Adamskiej.

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 3000 zł, ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, trafił do Teatru Satyry Zielona Mrówa z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie za spektakl „Niech się miota złość na cię, czyli mówcie prawdę bajki i satyry rzetelne” w reżyserii Roberta Kaczorowskiego. Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2500 zł ufundowaną przez Wójta Gminy Horyniec-Zdrój otrzymał Teatr Plaster z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu za spektakl „Juwenilia, czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie” w reżyserii Pawła Sroki.

W kategorii indywidualnych dokonań twórczych Złotą Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000 zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Lubaczowskiego – otrzymał duet Lena Witkowska, Mateusz Zadala – aktorzy z Teatru Krzyk z Maszewa, występujący w spektaklu „To face”. Srebrną Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1500 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu otrzymał Bartosz Mazurkiewicz za monodram „Koniec” wg. Samuela Becketta z Teatru KOD w Dębnie. Brązową Misę Borowiny wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu otrzymał Paweł Drzewiecki, reżyser spektaklu „Dziób w dziób” z Tyskiego Teatru Słowa. Nagroda specjalna „Róża Horyniecka” ufundowana przez Uzdrowisko Horyniec spółka z o.o. trafiła do młodych aktorów ze świdnickiego Teatru Puk-PUK: Moniki Kowalczyk, Arkadiusza Kleja, Sylwii Kośki, Pauliny Dziachan, Łucji Muchy, Anny Żurek i Macieja Piaseckiego.

Jury postanowiło przyznać dwa honorowe wyróżnienia: Pawłowi Zieglerowi za monodram „Jarosław Ocalony” Teatru Poświeconego w Katowicach w reżyserii Jarosława Filipskiego i Grupie Teatralnej Prima Aprilis z Krakowa za spektakl „Serenada” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Wojdyło.

Jury 38. Edycji Biesiady Horynieckiej pragnie z dumą i radością podkreślić, że magia najstarszego polskiego festiwalu teatrów amatorskich wciąż działa! To miejsce inspiruje twórców wszystkich pokoleń, zachęca do prób opowiadania o naszej rzeczywistości, mierzenia się z tradycją ruchu teatrów offowych. Festiwal w Horyńcu jest unikalną w każdej skali platformą wymiany myśli o świecie i teatrze, przestrzenią zderzenia konwencji i technik aktorskich – czytamy w protokole 38. Biesiady Teatralnej.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here