Franciszek Szynal i jego rzeźba w MDK w Lubaczowie

0

Dzisiaj (20.01) o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie otwarta zostanie wystawa rzeźby Franciszka Szynala. Jego prace oglądać będzie można do 12 lutego w Galerii MDK.

Fot. MDK w Lubaczowie.

Pasją zaraził się od ojca. Jako trzylatek strugał z nim pierwsze ludziki. Potem szkolił się u stryja, znanego w okolicy rzeźbiarza. Pasja nie przynosiła dochodu, dlatego Franciszek zarobkowo zajął się stolarką. Następnie pojawiło się zamiłowanie do pszczelarstwa.
Dziś jego pasieka liczy ponad 50 własnoręcznie wykonanych uli, a wśród których można znaleźć wiele rzeźbionych. Pojawiają się na nich wizerunki św. Antoniego, pszczół, kwiatów, itp. Jednak Franciszka najbardziej interesuje płaskorzeźba. Inspiracją dla niego jest przyroda, otoczenie i Internet. W galerii jego prac można znaleźć wizerunki papieża, zwierząt, ptaków, drzew, aktorów z filmu „Sami swoi” i kopie prac Leonarda Da Vinci.

Od 2012 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej. Jego prace dostępne są w ich Galerii przy ul. Rynek 25. Artysta często zapraszany jest do uczestnictwa w okolicznych jarmarkach, festynach i kiermaszach. Swoje prace prezentował w Przemyślu, Sanoku, Przasnyszu, Rzeszowie, Próchniku i na Słowacji. Jego płaskorzeźby wiszą w domach w Polsce, Kanadzie, USA i Niemczech. O tym jak bardzo rozwinął swoje umiejętności świadczy też I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Sztuki Ludowej.

Prace Franciszka Szynala, których część znajduje się na stronie www.szynalowie.pl, będzie można zobaczyć od dziś w galerii Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie,

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here