Ułatwienia w rozliczaniu PIT

0

Resort finansów wprowadza rozwiązania ułatwiające podatnikom wywiązanie się z obowiązku rocznych rozliczeń podatkowych. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest udostępnienie wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR).

Fot. Archiwum.

Skrót PFR pochodzi od angielskiej nazwy wstępnie wypełnionego zeznania –  Pre-Filled tax Return. Udogodnienie to po raz pierwszy Ministerstwo Finansów zastosowało do deklaracji PIT-37 w 2015 roku. Podatnicy mogli skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania za rok podatkowy 2014.

Ze wstępnie wypełnionego zeznania mogły korzystać osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, które mają obowiązek  rozliczenia rocznego na formularzu PIT-37. Korzystając z PFR  podatnicy mogli  rozliczać swoje dochody indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, także jako rodzic samotnie wychowujący dzieci.

Formularze podatkowe PIT-37 były wstępnie przygotowane przez administrację podatkową na podstawie informacji przekazanych przez płatników oraz organy wypłacające świadczenia emerytalne i rentowe: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A. Podatnicy korzystający z tego udogodnienia dzięki wczytaniu danych wstępnie wypełnionego PIT-a (PFR), nie muszą przepisywać ręcznie wielu danych z pitów otrzymanych od płatników, takich jak: koszty, zaliczki, wpłacone składki społeczne i zdrowotne. Jest to szczególnym udogodnieniem w przypadku większej ilości różnych informacji  PIT -11, PIT-8C lub PIT-40A/11A. Zeznanie roczne z usługa PFR wypełni się szybciej i bez ryzyka błędu.

W następnym roku resort finansów udostępnił usługę PFR również dla podatników rozliczających się na formularzu PIT-38. Formularz ten dotyczy przychodów z kapitałów pieniężnych, rozliczenie sporządzane jest na podstawie informacji od płatników PIT-8C.

Wstępnie wypełnione zeznania PIT-37 i PIT-38 dotyczące przychodów za rok 2015 były dostępne do końca lipca 2016 roku.

Wstępnie wypełniona deklaracja nie może być traktowana jako zeznanie podatnika. Jest tylko propozycją rozliczenia rocznego. Podatnik nie ma obowiązku skorzystania z tej usługi. Może samodzielnie wypełnić swoją deklarację. Jeśli zdecyduje się na skorzystanie z PFR i nie będzie uzupełniał formularza wystarczy, że przed wysłaniem deklaracji sprawdzi poprawność wpisów oraz podpisze zeznanie.

Jeśli podatnik chce dopisać lub zmienić informacje o dochodach, skorzystać z przysługujących mu ulg i odliczeń, musi uzupełnić zeznanie. Może też wypełnić wniosek (na deklaracji) o przekazanie kwoty 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dowodem poprawnego złożenia deklaracji PIT-37 i PIT-38 w formie elektronicznej jest urzędowe poświadczenie odbioru przesłane przez urząd skarbowy.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2015, sporządzony zgodnie z art. 27a ust. 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r., poz. 239 z późn zm.)

Resort finansów stwarza szczególne ułatwienia dla osób rozliczających się na PIT-37.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here