Lubaczowianin Marek Skulimowski pokieruje Fundacją Kościuszkowską

0

Pochodzący z Lubaczowa Marek Skulimowski został wybrany nowym prezesem i dyrektorem wykonawczym polonijnej Fundacji Kościuszkowskiej w Nowy Jorku. Skulimowski pokieruje instytucją, której misją jest m.in. promowanie edukacji i kultury polskiej.

Marek Skulimowski, fot. Wojciech Kubik.
Marek Skulimowski, fot. Wojciech Kubik.

Marek Skulimowski urodził się w Lubaczowie w 1970 roku. Tutaj ukończył Szkołę Podstawową Nr 1 im. płk. Stanisława Dąbka. Później uczył się w Technikum Elektronicznym w Przemyślu. Studiował w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1995 r. do 2001 r. był nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Lubaczowie. W Stanach Zjednoczonych zagościł po raz pierwszy w listopadzie 2001 roku. Pełnił tam m.in. funkcję zastępcy Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. W ostatnich pięciu latach, jako dyrektor operacyjny przemyskiej firmy Inglot Cosmetics, odpowiadał m.in. za rozwój spółki w Stanach Zjednoczonych. Teraz czekają go nowe wyzwania.

Od 12 grudnia br. Marek Skulimowski oficjalnie rozpocznie prace na stanowisku prezesa i dyrektora wykonawczego Fundacji Kościuszkowskiej. To jedna z najważniejszych instytucji polonijnych za oceanem, zajmująca się prowadzeniem, wspieraniem i promowaniem wymiany intelektualnej, kulturalnej i edukacyjnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Marek Skulimowski obejmuje stery fundacji w dość szczególnym czasie, bo w przyszłym roku przypada dwusetna rocznica śmierci patrona instytucji i związane z tym obchody Roku Tadeusza Kościuszki ogłoszone przez UNESCO. W jego ramach zaplanowanych jest szereg przedsięwzięć o różnym charakterze. Sam zainteresowany nowe wyzwanie traktuje jako zobowiązanie i „nowe otwarcie”.

Marek Skulimowski bywa w Lubaczowie każdego roku i utrzymuje stały kontakt z mamą i przyjaciółmi mieszkającymi w naszym mieście oraz śledzi bieżące wydarzenia w naszym regionie. Wspiera także niektóre nasze inicjatywy – to m.in. dzięki niemu szesnastowieczna cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu znalazła się na liście World Monuments Watch. Angażuje się ponadto w odzyskiwanie dzieł zrabowanych w Polsce w czasie II wojny światowej.

Nowy prezes Fundacji Kościuszkowskiej jest żonaty z lubaczowianką Agnieszką, ma trzech synów.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here