Wraca Punkt Dystrybucji Gazu w Lubaczowie, powstanie też nowa inwestycja w Jarosławiu

1

Po licznych interwencjach poseł Anny Schmidt-Rodziewicz, władze gazowych spółek zdecydowały, że od początku stycznia 2017 roku w Lubaczowie ponownie będzie funkcjonował zlikwidowany Punkt Dystrybucji Gazu. Podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano w Jarosławiu, poinformowano także o nowej inwestycji gazowej, która powstanie w tym mieście.

Fot. Tomasz Mielnik
Fot. Tomasz Mielnik

Przypomnijmy, że Punkt Dystrybucji Gazu w Lubaczowie zlikwidowano w lutym 2015 roku decyzją Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.. Decyzję tę uzasadniano rozpoczęciem procesu konsolidacji w spółce i podwyższeniem poziomu bezpieczeństwa eksploatacji sieci gazowej. Efektem tych zmian stało się przeniesienie zadań PDG z Lubaczowa do Jarosławia. Przeciwko takim działaniom protestowali pracownicy, mieszkańcy i samorządowcy. Nie pomagały argumenty, że Punkt Dystrybucji Gazu w Lubaczowie obsługiwał ponad 7000 odbiorców na terenie czterech miast i kilkudziesięciu miejscowości na terenie powiatu lubaczowskiego oraz 6 stacji gazowych i ponad 550 km sieci gazowej wraz z przyłączami.

Zmiana polityki spółek gazowych przyszła po ostatnich wyborach parlamentarnych. Sprawą zainteresowała się posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Schmidt-Rodziewicz, która interweniowała m.in. u ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz ministra skarbu Dawida Jackiewicza. Informowała ich, że wprowadzone rozwiązania te nie mają nic wspólnego z zakładaną przez spółkę poprawą efektywności. Nowe władze spółek gazowych postanowiły poddać sprawę ponownej analizie i stwierdziły, że likwidacja PDG w Lubaczowie nie była potrzebna i zdecydowały o jego przywróceniu od początku 2017 roku.

– To zahamowanie dalszej degradacji przemysły gazowo-naftowego, odwrócenie złej reformy likwidacji ponad 1,3 tys. miejsc pracy, przywrócenie przemysłu naftowo-gazowego na poziomie Polski powiatowej i gminnej (…) oraz element polityki zrównoważonego rozwoju – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Anna Schmidt-Rodziewicz.

W Jarosławiu poinformowano również o nowej inwestycji, która ma powstać w tym mieście. Polska Spółka Gazownictwa chce wybudować tutaj zakład produkujący kompletne stacje regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego – LNG. Wartość całej inwestycji szacowana jest na ponad 25 milionów złotych. PSG przeznaczy te pieniądze na opracowanie projektu, zakup działki, budowę obiektów – w tym budynku produkcyjnego, magazynów oraz lakierni, a także na zakup niezbędnych maszyn i urządzeń oraz środków transportu. Zakład miałby powstać do końca 2017 roku. Niezwykle istotny jest też fakt, że jego budowa wiąże się ze stworzeniem nowych miejsc pracy. Według wstępnych szacunków w zakładzie mogłoby zostać zatrudnionych około 70 osób. W Jarosławiu zostanie także od 1 stycznia 2017 roku reaktywowana Gazownia.

Galeria zdjęć z konferencji prasowej.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here