Pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego badali lubaczowskich seniorów

0

Pracownicy Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego przebadali lubaczowskich seniorów. W Miejskim Domu Kultury, oprócz badania elastyczności ciała i siły mięśniowej przy pomocy specjalistycznego sprzętu, oceniano także poziom tkanki mięśniowej, tłuszczowej i kostnej.

Fot. lubaczow.pl
Fot. lubaczow.pl

Badania, które prowadzą pracownicy Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego objęły w całym regionie w sumie około 400 osób, które ukończyły 60 lat. W Lubaczowie do udziału w akcji zgłosiło się 18 pań w przedziale wiekowym 62-85 lat oraz 11 panów w wieku 63 – 76 lat. Seniorów przebadano przy użyciu metody Fullerton Fitness Test, która daje możliwość oceny sprawności funkcjonalnej organizmu. Sprawnością funkcjonalną nazywamy wykonywanie tych czynności, które mają odzwierciedlenie w życiu codziennym, a do których niezbędna jest siła, gibkość ciała czy wytrzymałość. Przebadane osoby dostały wyniki, dające pełen obraz ich sprawności funkcjonalnej, także wskazówki co poprawić, jeszcze tego samego dnia.

Z kolei wyniki badań na całej grupie będą wykorzystywane w celach naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz trafią do innych placówek naukowo-dydaktycznych w Polsce.

elubaczow.com, lubaczow.pl, radio.rzeszow.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here