Pasja ratowania od zapomnienia

3

Jego pasja została dostrzeżona i nagrodzona. Za ratowanie krzyży na Roztoczu otrzymał m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Grzegorz Ciećka.
Fot. Grzegorz Ciećka.

Grzegorz Ciećka pracuje jako masażysta w sanatorium. Po pracy oddaje się swojej misji – odnawianiu bruśnieńskich krzyży. Impulsem do tego hobby była historia krzyża związanego z jego rodziną. Potem pasja zaczęła kwitnąć – dotarł już do około 400 zabytkowych kamieni. Prace odnowy polegają głównie na usuwaniu kolejnych warstw farby precyzyjnymi narzędziami, poszukiwaniu w ziemi brakujących elementów, czyszczeniu z mchu i zabrudzeń. Z biegiem czasu Grzegorz staje się osobą coraz bardziej kojarzoną z odnową kamiennych figur przydrożnych, z powodu dużej intensywności działań mających na celu ochronę i promocję kamieniarki. Jest lokalnym aktywistą, jednym z założycielli Stowarzyszenia Folkowisko, prowadzącym kilka lokalnych stron internetowych i społecznościowych oraz stałym współpracownikiem naszego portalu.

Więcej o pasji Grzegorza i o historii kamienia bruśnieńskiego zgłębić można słuchając audycję Radia Rzeszów i oglądając reportaż TVP3 Rzeszów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here