Światowy Dzień Sybiraka w Miejskiej Bibliotece Publicznej

0

„Pamiętamy…. wspomnienia o Syberii”- pod takim hasłem 27 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyło się spotkanie z osobami z naszego powiatu, które przeżyły zsyłkę na Sybir. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym odsłuchaniem hymnu Sybiraków oraz krótkim rysem historycznym przygotowanym przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota w Lubaczowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie.

Fot. MBP w Lubaczowie
Fot. MBP w Lubaczowie

Podczas spotkania obejrzeliśmy także film Mateusza Hypiaka „ Deportacja mieszkańców powiatu lubaczowskiego na nieludzką ziemię”, który w 2012 r. otrzymał pierwsze miejsce w konkursie historycznym „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. Bohaterami wtorkowego spotkania byli członkowie Związku Sybiraków Koło Lubaczów, którzy opowiadali historie deportacji swoich rodzin oraz ich tułaczki po „nieludzkiej ziemi”. Najbardziej tragiczne były losy Pani Teresy Mielnik, która na Syberii straciła rodziców i dziadków. Kiedy w 1982 r. wraz z siostrą i siostrzenicą wróciła do kołchozu w poszukiwaniu grobów swoich bliskich, niczego tam nie zastała. W miejscu, gdzie byli pochowani, rosły jedynie piołuny.

Prezes Koła Związku Sybiraków w Lubaczowie Mieczysław Szymoniak wspominał wywózkę swojej rodziny, która miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Pani Lidia Argasińska z Syberii przywiozła pamiętnik, do którego wpisywały się koleżanki i towarzyszki syberyjskiej niedoli, a który podczas wczorajszego spotkania można było obejrzeć. Kolejne wpisy z tego pamiętnika wywoływały wiele emocji, zwłaszcza wśród młodzieży. Pan Zbigniew Bator do dnia dzisiejszego posiada bilet powrotny do Polski datowany na 1946 rok.

Wtorkowe spotkanie było żywą lekcją historii, opowiedzianą przez osoby które ją przeżyły i dowodem na to, że tamte dramatyczne wydarzenia przetrwają w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń, bo „Sybiracy są świadkami, w których głos należy się wsłuchać”. Podziękowaniem za to wzruszające spotkanie był montaż słowno – muzyczny przygotowany przez młodzież oraz wiązanka kwiatów złożona na ręce przedstawicieli Związku Sybiraków.

Światowy Dzień Sybiraka przypada w rocznicę napaści ZSRR na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Właśnie tego dnia w Polsce jak również w na całym świecie wspominane są losy zesłanych na Syberię. Jest to szczególna data dla Sybiraków i Kresowian będąca symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci tragedii ich tułaczego losu.

Fot. MBP w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here