Nowe oblicze Muzeum-Zamku w Łańcucie po dwuletnim remoncie

1

Już wkrótce będzie można zobaczyć od lat nieudostępniane, odnowione wnętrza Muzeum-Zamku w Łańcucie – właśnie zakończył się największy od czasów wojny, dwuletni i kompleksowy remont budynku. Prace przyniosły spektakularne zmiany w wyglądzie obiektu.

Fot. Zamek-Muzeum w Łańcucie.
Fot. Zamek-Muzeum w Łańcucie.

Prace remontowe i konserwatorskie na niespotykaną dotąd skalę były potrzebne ze względu na stan techniczny obiektu, a także miały na celu przywrócenie świetności łańcuckim wnętrzom. Remont odbył się w ramach projektu „Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum–Zamku w Łańcucie (OR-KA II)”, który został zrealizowany dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Łączny koszt to 18 860 176 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 13 048 326,76 zł.

Zakres prowadzonych prac był ogromny. Remont objął renowację dachu, więźby dachowej, drewnianych stropów II piętra budynku głównego. Prace konserwatorskie przeprowadzono we wszystkich pomieszczeniach na drugim piętrze oraz w wybranych na pierwszym piętrze, czyli w Sali Balowej, Galerii Rzeźb, Paradnej Klatce Schodowej, Sali Kolumnowej, Pokoju Werandowym, Gabinecie w Wieży południowo wschodniej oraz Apartamencie Chińskim. Remont dotyczył również instalacji elektrycznej na drugim piętrze i wykonania instalacji przeciwpożarowej, systemu alarmowego oraz telewizji dozorowej.

Do efektów projektu należy zaliczyć również wykonanie systemu monitoringu parametrów klimatu wraz z zakupem urządzeń do nawilżania i osuszania pomieszczeń oraz zakup specjalnych regałów i szaf na eksponaty muzealne.

Kompleksowe prace konserwatorskie trwające jednocześnie w różnych miejscach budynku były dużym wyzwaniem, tym bardziej że stosowano różne techniki i technologie. Końcowy efekt przeszedł jednak najśmielsze oczekiwania, dzięki czemu zamkowe wnętrza odzyskały swój dawny splendor.

1 komentarz

  1. Dla mnie zamek ten zawsze kojarzyć się będzie z dwiema wspaniałymi kobietami, tj. z Izabelą Lubomirską jak i Małgorzatą z Horyńca-Zdroju.
    Zapraszam wszystkie zakochane pary, jakie i te dopiero poznające się do odwiedzenia tej najbardziej urokliwej rezydencji magnackiej w Polsce.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here