W Narolu rusza Festiwal NAROL.ARTE im. Pana Wójta i Plebana

0

Już we wtorek rusza Festiwal NAROL.ARTE im. Pana Wójta i Plebana. Ta impreza cisząca się zainteresowaniem mediów i publiczności od swoich początków, czyli od 2008 roku spotkała się z bardzo wysoką oceną.

Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu, fot. Tomasz Mielnik, arch.
Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu, fot. Tomasz Mielnik, arch.

Festiwal zainaugurują we wtorek (16.08) wirtuozowskie arie z oper XVIII wieku w wykonaniu Kacpra Szelążka – kontratenora po studiach pierwszego stopnia w klasie Artura Stefanowicza na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, reprezentanta Polskiego Radia na konkursie New Talent 2013 w Bratysławie. W Narolu muzykowi towarzyszyć będzie zespół wokalno-instrumentalny muzyki dawnej Gradus ad Parnassum. Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów i projektów związanych z wykonawstwem historycznym. Celem zespołu jest wzbudzanie poprzez muzykę najgłębszych emocji ludzkich, pokazywanie nowych możliwości interpretacyjnych i brzmieniowych, prowokowanie słuchacza, a przede wszystkim radość ze wspólnego grania.

W środę (17.08) odbędzie się wernisaż wystawy artysty malarza, prozaika, eseisty, krytyka sztuki, tłumacza, twórcy cenionych dzieł malarskich i grafika – Henryka Wańka, który zaprezentuje żarty rysunkowe. Do jego twórczości należy nie tylko rysunek. Składają się na nią także inne dziedziny, m.in.: malarstwo, grafika, ilustracje do książek, plakaty, scenografia sceniczna. Artysta brał udział w ponad 50. wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego prace zdobyły wiele krajowych i międzynarodowych nagród, przebywał na stypendiach m.in. we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

Czwartek (18.08) poświęcony będzie tańcom i pieśni barokowej Hiszpanii. Niektóre z nich odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami. Tańce przedstawią sopranistka z Meksyku Julieta Gonález-Springer specjalizująca się w wykonawstwie barokowym oraz zespół gitarowy muzyki dawnej Jacaras, który tworzą studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Z kolei w piątek (19.080) spotkamy się z Magdaleną Smalarą, która zaprezentuje swój recital „Kobieta do zjedzenia”. Artystka opowie o jednej z największych namiętności świata – jedzeniu. Usłyszymy piosenki napisane specjalnie do tego spektaklu oraz szlagiery w nowych aranżacjach. Będzie zabawnie i lirycznie. Będzie o smakach, apetytach, filozofii jedzenia, proteinach, białkach, skrobiach i dietach. Aktorka ten temat zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera.

Festiwal zakończy się w sobotę (20.08) z Konstantym Andrzejem Kulką i Przyjaciółmi. Konstanty Andrzej Kulka jest polskim skrzypkiem światowej sławy. Jego wrażliwość muzyczna i geniusz zjednuje mu uznanie krytyków i uwielbienie publiczności. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr. Zagrał ponad 1500 recitali i koncertów symfonicznych oraz uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu (dawna Cerkiew na Krupcu) o godz. 19:30.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here