Regiony łączą siły „Na szlaku kulinarnym wschodniej Polski”

3

Razem możemy więcej – mówili zgodnie przedstawiciele Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej. Trzy regiony wschodniej Polski połączyły swoje siły, aby wspólnie promować regionalną tradycyjną żywność oraz jej producentów w ramach projektu „Na szlaku kulinarnym wschodniej Polski”.

Fot. Konferencja prasowa w Kresowej Osadzie była doskonałą okazją do promocji Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła.
Fot. Konferencja prasowa w Kresowej Osadzie była doskonałą okazją do promocji Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła.

Podczas konferencji prasowej w Baszni Dolnej wystąpili przedstawiciele trzech województw: Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski. Jak powiedział Lucjan Kuźniar, do podjęcia decyzji o powstaniu szlaku skłoniły samorządy wspólne cechy trzech województw. Wymienił m.in. wielokulturowość i wspólne tradycje kulinarne.

– Żeby wykorzystać to dziedzictwo, musimy zaprezentować je turystom, wypromować tę żywność – po to jest ta inicjatywa. W grupie będzie nam łatwiej tego dokonać – wyjaśniał Kuźniar i podkreślił, że samorządy mają doświadczenie we wspólnych projektach.

Samorządowcy informowali o organizacji w tym roku cyklu imprez, podczas których promowana jest tradycyjna żywność. W ramach Wschodniego Szlaku Kulinarnego odbyły się już dwie z nich – pierwsza w województwie lubelskim pod koniec maja, a w miniony weekend w Drohiczynie w województwie podlaskim. Trzecią z cyklu imprez jest trwający obecnie Festiwal Kultur i Kresowego Jadła, który rozpoczął się w weekend w Lubaczowie, a zakończy się niedzielnym finałem na placu przy Kresowej Osadzie w Baszni Donej. Na imprezę podczas konferencji prasowej zapraszał wszystkich Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Samorządowcy podkreślili, że zamierzają kontynuować projekt w przyszłym roku, z większą ilością imprez i dodatkowym wsparciem promocyjnym. Jak mówili, tegoroczne działania są rodzajem sprawdzianu. Wspominano również o możliwości wykorzystania w promocji regionalnej żywności szlaku rowerowego Green Velo, który łączy województwa wschodniej Polski.

elubaczow.com, PAP, hp


3 komentarze

  1. Weź mnie zabij, jak na tym stole było cokolwiek z prawdziwej kuchni z tego regionu. To kulinarna farsa. Bożesz ty mój, mój pradziadek na oczy cytryny nie widział, skąd oni sałatę paprykę cytrynę wytrzasnęli? Można łatwo przewidzieć klapę, mam nadzieję, że na tej fotografii są nowoczesne przekąski, a nie regionalne dania.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here