Podkarpacie otwiera się na „Ziemię Lubaczowską”

2

Marszałek Władysław Ortyl wraz z członkami zarządu województwa spotkał się w poniedziałek (04.07) z samorządowcami zrzeszonymi w Związku Międzygminnym „Ziemia Lubaczowska”. Rozmawiano o rozwoju powiatu lubaczowskiego i roli samorządu województwa w tym procesie. Spotkanie było także okazją do promocji naszych walorów i zbliżającego się Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła.

Fot. Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP.
Fot. Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP.

– Chcemy rozwijać i promować Roztocze, robimy to i naszymi inwestycjami i wspieraniem działań, które podejmują lokalne samorządy, bo to daje nam szansę na sukces – mówił podczas briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl.

Aktywność lokalnych samorządów i działanie grupowe, którego przykładem jest powstały w tym roku Związek Międzygminny „Ziemia Lubaczowska” – to najlepsza droga do rozwoju Roztocza. Samorząd województwa realizuje wiele działań na ternie powiatu lubaczowskiego, są to zadania i inwestycje zgrupowane wokół inwestycji drogowych, szlaku rowerowego Green Velo, działania dla poprawy jakości transportu kolejowego, na rzecz uruchamiania połączenia z autostradą A4 i wiele innych. Chcemy rozwijać i promować nasze Roztocze. Stąd nasze zaangażowanie w tak wiele dziedzin życia Roztocza – także dotyczących kultury i dziedzictwa – mówił marszałek Ortyl zachęcając do odwiedzenia tej części regionu w czasie wakacyjnych wędrówek.

– Nasz główny i najważniejszy cel to wspólne działania na rzecz rozwoju podkarpackiej części Roztocza, ziemi lubaczowskiej, robimy to między innymi poprzez powołany przez nas związek. Jest to nasza odpowiedź na wyzwania jakie przed nami stoją. Wspólnie chcemy tworzyć ofertę turystyczną, gospodarczą, promocyjną miejsca w którym mieszkamy. Chcemy wspólnie podejmować działania dla rozwoju naszych społeczności – mówił podczas briefingu wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Przykładem wspólnego działania jest chociażby „Festiwal Kultur i Kresowego Jadła”. Impreza o początkowo lokalnym wymiarze, urosła do rangi jednego z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Tegoroczna edycja potrwa aż tydzień od 31 lipca do 7 sierpnia i połączy dziesiątki rozmaitych wydarzeń w różnych zakątkach naszego powiatu. Festiwal w tym roku przygotowują wspólnie gmina Lubaczów, samorząd województwa, samorządy Lubaczowa, Cieszanowa, Horyńca-Zdroju i Narola oraz Kresowa Osada i inne instytucje. Wizytówką festiwalowych atrakcji były w urzędzie marszałkowskim występy młodych artystów z Duo Impressive z Lubaczowa, Zespołu Pieśni i Tańca Kresy oraz kapeli Pawlaki. Kresowe zakąski w siedzibie urzędu serwowała Kresowa Osada z Baszni Dolnej.

W siedzibie urzędu otwarto także wystawę „Pozdrowienia z Lubaczowa”, której autorem jest Muzeum Kresów. Przez 3 tygodnie odwiedzający placówkę będą mogli zobaczyć wizerunek naszego miasta sprzed 100 lat.

Relacja filmowa i zdjęcia przygotowane przez Biuro Prasowe UMWP.

elubaczow.com, podkarpackie.pl

Zobacz także

2 komentarze

  1. „Nasz główny i najważniejszy cel to wspólne działania na rzecz rozwoju podkarpackiej części Roztocza, ziemi lubaczowskiej”

    I jak zabawnie w tym kontekście brzmiało by Roztocze Lubaczowskie :D Przynajmniej wójt W. Kapel wyraża się precyzyjnie, bo w starostwie robią groch z kapustą, który tylko takie dążenia rozwojowe tylko rozbija już na poziomie nazwologii.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here