Miłośnicy kolei ze Śląska odremontują zabytkowy wagon z Horyńca-Zdroju

2

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei z Jaworzyny Śląskiej odnaleźli w Horyńcu-Zdroju poniemiecki wagon kolejowy BI29, który ma ponad 80 lat. Zabytek już przetransportowali do siebie i zamierzają gruntownie go wyremontować.

Fot. facebook.com/smkjaworzyna
Fot. facebook.com/smkjaworzyna

Wagon, który zbudowany został do przewożenia 56 pasażerów, po wycofaniu z eksploatacji został kupiony przez myśliwych z Horyńca-Zdróju i przez 40 lat służył jako magazyn paszy. We wtorek (28.09) miłośnicy kolei z Jaworzyny zabrali wagon na bocznicę w Pastuchowie. Przy użyciu dwóch dźwigów załadowano go na specjalną platformę i ciężarówką przetransportowano na Śląsk. „Zdobycz” dołączyła do bogatej już kolekcji, liczącej 11 wagonów, 4 lokomotywy i szynobus – informuje serwis swidnica24.pl.

Członkowie stowarzyszenia nie tylko wynajdują niszczejące zabytki, ale także organizują zawody i przejażdżki drezynowe i współorganizują akcje propagujące bezpieczeństwo na torach.

swidnica24.pl, facebook.com/smkjaworzyna, za horyniec.info


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

  1. Hmm… Szkoda że nikt z lokalnego środowiska nie zainteresował się tym wagonem. Zabytek zostałby w naszym regionie i po odrestaurowaniu byłby atrakcją. Gmina Lubaczów chce stworzyć kolejowe atrakcje turystyczne na bocznicy w Baszni: https://www.elubaczow.com/2016/01/18/radio-rzeszow-gmina-lubaczow-przygotowuje-atrakcje/ Jak mogli wypuścić coś takiego z rąk. Odrobina chęci i wagon zostałby u nas.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here