Nadleśnictwo Oleszyce: Leśnicy upamiętnili swoich kolegów [ZDJĘCIA]

2

W środę (22.06) leśnicy z całego kraju upamiętnili swoich kolegów zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Kijowie, Miednoje i innych miejscach zbrodni. Jubileuszowe uroczystości z okazji 75-tej rocznicy zbrodni katyńskiej na leśnikach polskich i 5-tej rocznicy utworzenia Lasu Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowano na terenie szkółki leśnej Kolonia w Nadleśnictwie Oleszyce.

Fot. Tomasz Mielnik
Fot. Tomasz Mielnik

Inaugurując uroczystości Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, wspomniała tragedię jaką była zbrodnia katyńska, która dotknęła naród polski. Jej ofiarami było także 724 leśników. Mówiła, że pierwszy pomysł godnego ich uczczenia zrodził się latem 2001 r. na naradzie dyrektorów regionalnych Lasów Państwowych, podczas spotkania z ks. prał. Zdzisławem Peszkowskim, autorem monografii „Leśnicy w grobach Katynia”. Osiem lat później, 19 września 2009 r. podczas pielgrzymki leśników na Jasną Górę: bp Edward Janiak, posłowie ma Sejm RP Jan Szyszko i Dariusz Bąk, Marek Szary, senator Wojciech Skurkiewicz, były senator Ziemi Zamojskiej, Stanisław Majdański, Grażyna i Stanisław Zagrobelny zawiązali grupę inicjatywną mającą za zadanie uczczenie pamięci zamordowanych leśników przez posadzenie w jednym miejscu lasu, w którym każdy leśnik miałby swoje drzewko i imienną tabliczkę. W październiku 2009 r. do tej grupy dołączył m.in. abp Mieczysław Mokrzycki, który podczas mszy św. odprawianej we lwowskiej katedrze za pomordowanych leśników poświęcił nasiona dębu. Te zostały zasiane 10 kwietnia 2010 r., w dniu katastrofy smoleńskiej, dlatego do grona zamordowanych na Wschodzie leśników dołączono ofiary tej katastrofy. Uroczystości zasadzenia Lasu Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odbyły się w czerwcu 2011 roku.

W środę (22.06) w tym samym miejscu ponownie uczczono pamięć ofiar. Spotkanie rozpoczęło się odegraniem hymnu państwowego, oficjalnymi wystąpieniami i wspólną modlitwą. Następnie odsłonięto pamiątkowy obelisk, który poświęcił duszpasterz leśników ks. prałat Tadeusz Gramatyka, odczytano apel poległych i złożono kwiaty. Dyrektor Grażyna Zagrobelna uhonorowała także Mariana Markiewicza, emerytowanego gajowego z Nadleśnictwa Oleszyce Kordelasem Leśnika Polskiego.

W ceremonii wzięła udział kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, poczty jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych z terenu RDLP w Krośnie, jak również regionalnych dyrekcji LP w Krakowie, Lublinie i Radomiu.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik dla elubaczow.com (c)


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here