Firma PGnet z Oleszyc stworzyła aplikację, która może uratować życie

11

Dzięki aplikacji „Na pomoc Podkarpacie” ratownicy pogotowia w kilka sekund mogą zlokalizować chorego z dokładnością do kilku metrów. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, a jego twórcą jest Piotr Gryniewicz, właściciel firmy PGnet z Oleszyc. Aplikację zaprezentowano w poniedziałek w Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Konferencja prasowa, na której zaprezentowanoi aplikację "Na pomoc Podkarpackie", fot. wspr.pl
Konferencja prasowa, na której zaprezentowano aplikację „Na pomoc Podkarpacie”, fot. wspr.pl

– Ideą powstania aplikacji była szybsza i skuteczniejsza pomoc potrzebującym. Aplikacja jest darmowa. Jesteśmy także pierwszym i jedynym pogotowiem i dyspozytornią w kraju wykorzystującym takie rozwiązanie – mówił Andrzej Kwiatkowski, dyrektor WSPR.

Piotr Gryniewicz mówi, że aplikacja „Na Pomoc Podkarpacie” pozwala ekipie pogotowia ratunkowego dokładnie zlokalizować osobę dzwoniącą. Korzysta ona z nadajnika GPS w telefonie i przesyłu danych.

– Dzięki aplikacji każda osoba wzywająca pogotowie może przesłać swoją dokładną lokalizację dyspozytorowi aby sprawniej i szybciej zadysponować karetkę. Również za pomocą tej aplikacji pomoc mogą wezwać osoby niemówiące, czy niesłyszące. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola i w razie potrzeby nawiązać połączenie. Kontakt wówczas będzie odbywać się za pomocą wiadomości SMS – tłumaczy Piotr Gryniewicz.

Dzięki temu rozwiązaniu ratownicy medyczni będą mogli znacznie szybciej dotrzeć do osoby poszkodowanej. Osoba doznająca wypadku np. drogowego bardzo często nie potrafi dokładnie zlokalizować miejsca zdarzenia, podobnie jak osoby wybierające się choćby w góry czy wyjazd poza miasto. W sytuacji wypadku, urazu, nagłego zachorowania osoba zdenerwowana, potrzebująca pomocy bardzo często nie potrafi określić miejsca, w którym się znajduje lub nawet podaje błędną lokalizację.

Według twórcy aplikacji będące na rynku podobne rozwiązania korzystają z nadajników BTS operatorów telefonicznych, a co za tym idzie, promień, w którym może znajdować się osoba dzwoniąca to nawet 3 – 5 km.

Aplikacje można pobrać ze sklepu Google Play.

Zobacz film promujący aplikację.

elubaczow.com, onet.pl, wspr.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

11 komentarze

  1. Tomek gratuluje znajomości leków.
    Nie jesteś na bieżąco. PAVULON został wycofany.
    Po słynnej aferze w Łódzkim Pogotowiu.
    Przez kilkanaście osób, piętno na całej grupie zawodowej.
    Nie obrażaj ludzi pracujących w tym zawodzie.

  2. I po co bijecie pianę po co te przekomarzania. Nikt nikogo nie zmusza do instalowania tej aplikacji. Jeśli jeden z drugim umiecie napisać lepszą to proszę napisać kod zamiast drwin a może coś innego potraficie zrobić dla kogoś – nie dla siebie. Szkoda słów na jałowe dyskusje z umysłowymi GIMBAMI. Brawo PGNet! Brawo Piotrek!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here