„Noc Świętojańska” w Baszni Dolnej, Kupalnocka w Narolu

0

To magiczny wieczór przesilenia letniego, kiedy noc jest najkrótsza w roku. Według wierzeń słowiańskich jest to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. W Baszni Dolnej „Noc Świętojańska” obchodzona będzie w sobotę (18.06), a Narol zaprasza do siebie w niedzielę (19.06) na „Noc Kupały”.

Kupalnocka w Narolu, fot. T. Mielnik, arch.
Kupalnocka w Narolu, fot. T. Mielnik, arch.

Noc Świętojańska to jedno z najważniejszych świąt Słowian. Tej nocy dozwolone były tańce i harce, które na co dzień uważane były za naganne. Obchody miały przynieść urodzaj podczas zbiorów i dobrobyt w domostwach. Obecnie obchody cieszą się coraz większą popularnością. Świętuje się ją w wielu miejscowościach, np. Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, ale także w mniejszych miejscowościach.

Na obchody „Nocy Świętojańskiej” zaprasza społeczność Baszni Dolnej. Uroczystości rozpoczną się w sobotę (18.06) o godz. 17:00. W ich trakcie zaplanowano występy artystyczne i tańce, konkurs na najładniejszy wianek i spływ Sołotwą.

Z kolei w Narolu Kupalnocka rozpocznie się regionalnym konkursem wianków w niedzielę (19.06) o godz. 17:00 przy Ratuszu. Wystąpi także chór „Tanew”. Następnie odbędzie się przemarsz korowodu ulicami Narola w kierunku Jędrzejówki na „Stawiska”, gdzie wystąpią „Łukowianki”, Teatr Ognia Los Fuegos, „Kupalinki”. Wystawiony zostanie również spektakl taneczny pt. „Świtezianka”.

Szczegóły imprez na poniższych plakatach.

AH, elubaczow.com


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here