W Narolu podsumowano projekt DoM – Dziedzictwo obok Mnie

3

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko przedmiot troski konserwatorów i historyków sztuki, to zasób, który odpowiednio zagospodarowany może dać korzyści gminie i jej mieszkańcom.

Fot. Ewa Szularz
Fot. Ewa Szularz

We wtorek (07.06) w Narolu odbyła się konferencja podsumowująca projekt DoM – Dziedzictwo obok Mnie, koordynowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i norweski Riksantikvaren. W projekt zaangażowani byli burmistrzowie, wójtowie i pracownicy gmin z Polski (Narol, Horyniec-Zdrój i Węgorzewo) i z Norwegii (Eid, Fjell, Sund i Øygarden, Vågsøy). Samorządowcy i naukowcy wspólnie opracowywali strategię ocalania od zniszczenia zabytkowych obiektów. Często mają one bogatą historię i wielką wartość dla lokalnych społeczności. Problemem jest jednak brak pomysłu i pieniędzy na ich zagospodarowanie.

Centrum Koncertowo-Wystawiennicze w Narolu jest doskonałym przykładem na to, że nawet stary zniszczony obiekt można dobrze wykorzystać. Tak aby przyciągał turystów i artystów. Taki sposób zagospodarowania niszczejącego zabytku spodobał się Norwegom.

Efektem projektu są m.in. dwie publikacje – pierwszy w Polsce Poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach oraz książka Dziedzictwo obok Mnie – inspiracje do działań lokalnych, w której czytelnicy odnajdą dobre przykłady i ciekawe inicjatywy troski o dziedzictwo kulturowe, podejmowane w gminach polskich i norweskich uczestniczących w projekcie. Poradnik ma na celu przeprowadzić czytelnika krok po kroku przez cały proces zarządzania lokalnym dziedzictwem. Znajdują się w nim wskazówki jak identyfikować elementy lokalnego dziedzictwa, jak szacować ich wartość, jak je włączać w proces planowania rozwoju. Poradnik omawia prawa i obowiązki gminy związane z dziedzictwem, a także proponuje cały wachlarz metod i narzędzi, które mogą być pomocne przy rozwijaniu m. in. lokalnej przedsiębiorczości, partycypacji społecznej, edukacji. Poradnik podpowiada też gdzie szukać środków na działania przy zabytkach.

Efektem projektu są też badania społeczne pokazujące co społeczeństwa w Polsce i w Norwegii sądzą o lokalnych zabytkach i tradycjach – czy są dla nich ważne, czy warto angażować się w ich ochronę? Badanie będzie podstawą serii wydawniczej opracowywanej przez NID i Instytut Socjologii UJ w Krakowie.

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Program „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 Norweski Mechanizm Finansowy 2009-2014.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here