Ocalić od zapomnienia – dziś spotkanie byłych mieszkańców Miłkowa

7

Spotkanie dawnych mieszkańców wsi Miłków w powiecie lubaczowskim organizuje w niedzielę (12.06) Stowarzyszenie „Pomóżmy Razem” ze Starego Dzikowa.

Cmentarz Miłkowski, fot. milkowskachata.pl
Cmentarz Miłkowski, fot. milkowskachata.pl

Wieś przestała istnieć w 1941 roku. Sowieci budując umocnienia tzw. Linii Mołotowa wysiedlili wszystkich mieszkańców na Bezarabię – krainę położoną między Dniestrem a Prutem, będącą obecnie częścią Mołdawii i Ukrainy. Tam przeżyli bardzo trudne chwile, tylko część z wysiedlonych wróciła do Polski.

Jak mówi Anna Śliwa, prezes Stowarzyszenia, w tej inicjatywie chodzi o uchwycenie wspomnień byłych mieszkańców miejscowości, tak by ocalić od wieś od zapomnienia. Podczas spotkania zostanie nakręcony film, który otrzymają potomkowie wysiedlonych oraz inni mieszkańcy gminy Stary Dzików.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00 w Domu Weselnym „Biały Dworek” w Starym Dzikowie. Uświetni je występ Zespołu Pieśni i Tańca „KRESY”. Potem wszyscy uczestnicy udadzą się w miejsce dawnej wsi Miłków, gdzie zostaną złożone kwiaty. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

elubaczow.com, radio.rzeszow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

7 komentarze

  1. Mieszkańców wysiedlono nie przez linię Mołotowa (budowę rozpoczęto latem 1940), a przez granicę między okupacją niemiecką a radziecką. Przez miejscowość przebiegała linia demakracyjna (ustalona tuż po kapitulacji Warszawy w końcu września 1939), a w promieniu do 300 m od niej, wykarczowano lasy, spalono zabudowę i zburzono świątynie.

    Besarabię*

  2. Mam pytanie, szukam swoich przodków ze wsi Malce pod Lubaczowem, dziś to część Baszni Górnej. Ciekaw jestem, czy moich dziadków nie spotkał podobny co w artykule los. Czy mogę prosić o podanie namiarów na osoby, które organizują to spotkanie? Kogo pytać? I gdzie dokładnie była wieś Miłkowo?

  3. Przesiedlenie mieszkańców Miłkowa wiązało się z praktykowanymi w Sowietach drastycznymi metodami ochrony granicy państwowej. 2 III 1940 r. Rada Komisarzy Ludowych ZSRR podjęła uchwałę „O ochronie granicy państwowej w zachodnich obwodach USRR i BSRR”, przewidującą wysiedlenie mieszkańców z 800– metrowej strefy nadgranicznej (wyjątek zrobiono dla 9 miast, w tym Przemyśla) i usunięcie z niej (czyli zrównanie z ziemią) wszystkich zabudowań.

  4. Nazywam się Anna Maślanka,urodziłam się w Miłkowie ojciec mój Andrzej Maślanka był kowalem, z całej rodziny żyję tylko ja i moja siostra Stefania na Warmii i Mazurach. Chciałabym dostać informację o osobach z Miłkowa którzy jeszcze żyją,pozdrawiam Anna Maślanka.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here