6.5 C
Lubaczów

Ocalić od zapomnienia – dziś spotkanie byłych mieszkańców Miłkowa

Podobne wpisy

Spotkanie dawnych mieszkańców wsi Miłków w powiecie lubaczowskim organizuje w niedzielę (12.06) Stowarzyszenie „Pomóżmy Razem” ze Starego Dzikowa.

Cmentarz Miłkowski, fot. milkowskachata.pl
Cmentarz Miłkowski, fot. milkowskachata.pl

Wieś przestała istnieć w 1941 roku. Sowieci budując umocnienia tzw. Linii Mołotowa wysiedlili wszystkich mieszkańców na Bezarabię – krainę położoną między Dniestrem a Prutem, będącą obecnie częścią Mołdawii i Ukrainy. Tam przeżyli bardzo trudne chwile, tylko część z wysiedlonych wróciła do Polski.

Jak mówi Anna Śliwa, prezes Stowarzyszenia, w tej inicjatywie chodzi o uchwycenie wspomnień byłych mieszkańców miejscowości, tak by ocalić od wieś od zapomnienia. Podczas spotkania zostanie nakręcony film, który otrzymają potomkowie wysiedlonych oraz inni mieszkańcy gminy Stary Dzików.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00 w Domu Weselnym „Biały Dworek” w Starym Dzikowie. Uświetni je występ Zespołu Pieśni i Tańca „KRESY”. Potem wszyscy uczestnicy udadzą się w miejsce dawnej wsi Miłków, gdzie zostaną złożone kwiaty. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

elubaczow.com, radio.rzeszow.pl

Najnowsze wpisy

7 komentarze

  1. Mieszkańców wysiedlono nie przez linię Mołotowa (budowę rozpoczęto latem 1940), a przez granicę między okupacją niemiecką a radziecką. Przez miejscowość przebiegała linia demakracyjna (ustalona tuż po kapitulacji Warszawy w końcu września 1939), a w promieniu do 300 m od niej, wykarczowano lasy, spalono zabudowę i zburzono świątynie.

    Besarabię*

  2. Mam pytanie, szukam swoich przodków ze wsi Malce pod Lubaczowem, dziś to część Baszni Górnej. Ciekaw jestem, czy moich dziadków nie spotkał podobny co w artykule los. Czy mogę prosić o podanie namiarów na osoby, które organizują to spotkanie? Kogo pytać? I gdzie dokładnie była wieś Miłkowo?

  3. Przesiedlenie mieszkańców Miłkowa wiązało się z praktykowanymi w Sowietach drastycznymi metodami ochrony granicy państwowej. 2 III 1940 r. Rada Komisarzy Ludowych ZSRR podjęła uchwałę „O ochronie granicy państwowej w zachodnich obwodach USRR i BSRR”, przewidującą wysiedlenie mieszkańców z 800– metrowej strefy nadgranicznej (wyjątek zrobiono dla 9 miast, w tym Przemyśla) i usunięcie z niej (czyli zrównanie z ziemią) wszystkich zabudowań.

  4. Nazywam się Anna Maślanka,urodziłam się w Miłkowie ojciec mój Andrzej Maślanka był kowalem, z całej rodziny żyję tylko ja i moja siostra Stefania na Warmii i Mazurach. Chciałabym dostać informację o osobach z Miłkowa którzy jeszcze żyją,pozdrawiam Anna Maślanka.

  5. Proszę o kontakt kogoś z dawnej miejscowości Miłków.pow.Lubaczów.Tam urodził się mój tata.Tam mieszkał do 1941do wysiedlenie do (Bezasarabii)z rodziną.Anna

  6. Czesc Anna, ha sie nazywam Boguslaw Maslanka moj Tatus pochodzoilz Milkowa Jan Maslanka , jego tatus jan Maslanka’ pochodzil z Milkowa, Mial czworo braci

zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1 maj
Narolska Majówka
Rynek w Narolu
1 maj
Majówka z Gminą Lubaczów
Kresowa Osada
7 maj
Akcja krwiodawstwa
Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
9 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów
10 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów
11 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów
20 maj
Konkurs kulinarny Slow Food
Zespół Szkół w Oleszycach
23 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów
24 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów
25 maj
Kino Lubaczów
MDK Lubaczów

Często czytane