Przywrócić pamięć o walczących – już po V Biesiadzie Partyzanckiej

0

W niedzielę (05.06) w Szałasie nad Tanwią już piąty raz chóry, soliści i zespoły podczas V Biesiady Partyzanckiej przywróciły pamięć o partyzantach, szczególnie tych walczących na terenie Puszczy Solskiej.

Fot. lubaczow.powiat.pl
Fot. lubaczow.powiat.pl

Biesiada „W szałasie nad Tanwią” poświęcona jest poległym w bitwie partyzanckiej pod Osuchami na terenie Puszczy Solskiej –największej bitwie partyzanckiej II Wojny Światowej. Wydarzenie ma popularyzować tradycję śpiewania pieśni partyzanckich, a poprzez to m.in. zainteresować dzieci i młodzież dziedzictwem kulturowym i tradycją oraz uświadamiać rolę wartości narodowo-patriotycznych w życiu. Organizatorem Biesiady jest Regionalne Towarzystwo Rozwoju Kultury i Sportu w Lubaczowie, a patronuje jej Starosta Powiatu Lubaczowskiego.

Tegoroczną Biesiadę zainaugurowała msza św. Po niej rozpoczął się konkurs muzyczny, w którym z repertuarem pieśni partyzanckich wystąpili soliści, chóry i zespoły wokalno-instrumentalne z terenu powiatu lubaczowskiego i województwa lubelskiego. Prezentacje oceniało jury: Andrzej Bednarski z Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu oraz Małgorzata Szczepńska i Lucyna Rempoła z PSM w Lubaczowie.

W kategorii soliści jury nagrodziło:
I miejsce- nie przyznano
II miejsce- Julia Soluch
III- Izabela Bzikot

W kategorii chóry:
I miejsce- „Paarzanki” z Paar
II miejsce- „Biała Czeremcha” ze Starego Dzikowa
III miejsce- „Harmonia” z Tomaszowa Lubelskiego

W kategorii zespoły wokalno-instrumentalne:
I miejsce- XV Gromada Zuchowa „Płonące iskierki” z Krowicy Samej
II miejsce- Zespół „4 Pory Roku” z Oleszyc
III miejsce-Młodzieżowa Kapela Ludowa z Kamienia

Oprócz uczestników konkursu we wspólnym biesiadowaniu wziął udział m.in. starosta lubaczowski Józef Michalik, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie Mariusz Frant, inicjator Biesiady Władysław Rebizant, radni Rady Miasta w Narolu, a także delegacje Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych koła gminnego w Narolu oraz Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich kombatantów II Wojny Światowej Okręgu Roztoczańskiego z siedzibą w Horyńcu Zdroju.

Źródło: lubaczow.powiat.pl


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here