Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Wielkich Oczach

4

W niedzielę (22.05) w Wielkich Oczach odbył się Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Tradycyjnych Potraw i Sztuki Ludowej Pogranicza połączony z Powiatowym Świętem Ludowym.

13246173_871565399635837_1997563264049194332_o

Impreza zgromadziła zespoły i kapele ludowe z Podkarpacia i Lubelszczyzny, koła gospodyń wiejskich z gmin powiatu lubaczowskiego oraz twórców ludowych, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Ziemi Lubaczowskiej, a także wielu zaproszonych gości i mieszkańców gminy Wielkie Oczy, jak i powiatu lubaczowskiego. Wydarzenie ma popularyzować regionalny folklor, sztukę i tradycje, poprzez pokazywanie dorobku zespołów i kapel ludowych, rodzimych twórców- rękodzielników, a także licznie działających w powiecie lubaczowskim kół gospodyń wiejskich oraz popularyzować te tradycyjne wartości wśród dzieci i młodzieży.

Przegląd rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Wielkich Oczach. Po niej uczestnicy przeszli na teren Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Wielkich Oczach. Gośćmi spotkania byli m.in.: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak- Kamysz, poseł Mieczysław Kasprzak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski, starosta lubaczowski Józef Michalik oraz wielu reprezentantów lubaczowskich samorządów.

W tym roku w ramach Przeglądu rozegrano konkurs zespołów folklorystycznych, w którym zaprezentowało się 9 grup, w tym zespoły w Pawłosiowa, Zwierzyńca czy Lubyczy Królewskiej. Występy oceniało jury: Krystyna Trojanowska – folklorysta, choreograf i wieloletni instruktor Centrum Kultury w Przemyślu, Andrzej Kindrat – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie oraz Tomasz Jezuit – nauczyciel, choreograf, wieloletni członek zespołu „Mazowsze”. Pierwszą nagrodę jury przyznało młodym tancerzom z zespołu pieśni i tańca „Pawłosiów”. Działający od 2001 roku zespół w Wielkich Oczach przedstawił taneczną „Suitę lasowiacką” i „Suitę przeworską”. Drugie miejsce zajął zespół „Stokrotki” z Cewkowa Woli, a trzecie kapela „Pawlaki” z Lubaczowa.

Przegląd to także konkurs kulinarny „Tradycyjne potrawy ziemi lubaczowskiej”. W tym roku wzięło w nim udział 16 kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu lubaczowskiego. Konkursowe potrawy oceniało jury: Krzysztof Zieliński – znawca kulinariów– reprezentuje stowarzyszenie Procarpathia w Rzeszowie, Agata Hemon – specjalista ds. folkloru z Centrum Kulturalnego w Przemyślu i Agnieszka Sopel – nauczyciel klas gastronomicznych Zespołu Szkół w Oleszycach. Pierwsze miejsce jury przyznało KGW z Lisich Jam za gołąbki z tartych ziemniaków ze skwarkami, drugie KGW z Łukawca za golonkę w kapuście, a trzecie KGW z Krowicy Lasowej za królika pieczonego z buraczkami.

Jury w tym samym składzie oceniało także prace twórców w konkursie sztuki ludowej. Tu najlepszy okazał się Józef Lewkowicz. Drugie miejsce zajęła Łucja Gotkowska, a trzecie Wanda Wójcik.

Tegoroczna edycja Przeglądu zgromadziła szerokie grono uczestników konkursów, gości i widzów, którzy przy słonecznej aurze smakowali regionalne przysmaki, podziwiali prace rękodzielników i bawili się przy ludowych melodiach, płynących ze sceny. Miejmy nadzieję, że będzie tak też za rok!

Organizatorami tegorocznej edycji Przeglądu byli: starosta lubaczowski, wójt gminy Wielkie oczy, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Centrum Kultury w Wielkich Oczach.

Tekst: Iwona Buczko (lubaczow.powiat.pl), fot. Agnieszka Sopel (wielkieoczy.info.pl).

 

Więcej zdjęć w galerii gminy Wielkie Oczy na facebooku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

  1. Dlaczego starosta teraz nie dostaje dyplomów za najlepszego starosty roku . To była tylko sciema dla mieszkańców . Okazuje się ze swój swojemu dawał aby utrzymać się na stołku. Myślę ze już niedługo jak ludzie się opamiętają . Przecież oni tylko się bawią i nic więcej nie robią.
    Jak nie było miejsc pracy to i tak nie ma . A winni są oni bo powinni wziązć się do roboty a nie się bawić.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here