O aktywności obywatelskiej na debacie w MBP w Lubaczowie

0

Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy debaty, która w piątek (20.05) odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, a także w ponad 50 innych miejscowościach w całej Polsce.

Fot. MBP w Lubaczowie
Fot. MBP w Lubaczowie

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

– Debaty lokalne służą temu, żeby ludzie we własnej społeczności, we własnym gronie, porozmawiali o tym, co może wpłynąć na rozwój ich społeczności, jak ten rozwój pobudzić i jak się w niego zaangażować – mówi Beata Pawłowicz, jedna z moderatorek debaty.

Wśród uczestników debat znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter nie tylko ponadsektorowy, ale także międzypokoleniowy – uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy. Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, w gmachu zorganizowana piątkowe spotkanie. Miało ono formę warsztatu, podczas którego starano się określić, co motywuje do zaangażowania się w rozwój społeczności oraz co ułatwia zaangażowanie w ten rozwój. Stworzono listę trzech „motywatorów” i trzech „ułatwiaczy”. W bibliotece w Lubaczowie wśród „motywatorów” wymieniono: chęć wspierania innych, poprawa jakości życia społeczności lokalnej, chęć współpracy z innymi i zbudowania czegoś wspólnego. Natomiast na liście „ułatwiaczy” znalazły się wspieranie lokalnych liderów, wsłuchiwanie się w głos mieszkańców, dawanie przykładu innym.

Dyskutanci dostrzegli także całą gamę osobistych korzyści płynących z aktywności społecznej. Dotyczą one możliwości poprawy swoich warunków życia – zmiany otoczenia, które nas otacza – oraz rozwoju samego siebie. Aktywność społeczna dostarcza satysfakcji, nadaje sens w życiu i pomaga w lepszym poznaniu siebie i innych.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here