Niebawem 55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

0

Już 21 maja rozpocznie się 55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Zapowiedzią tegorocznych emocji związanych z tym wydarzeniem będzie wyjątkowy koncert w Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. Festiwalowy Prolog odbędzie się 8 maja o godzinie 17.00, podczas którego rozbrzmiewać będzie muzyka kameralna takich kompozytorów, jak Antonio Vivaldi czy Giovanni Battista Pergolesi. To wyjątkowa okazja, by jeszcze przed głównymi wydarzeniami poczuć jego niezwykły klimat.

Kopytowa, fot. Stanisław Materniak
Kopytowa, fot. Stanisław Materniak

Inauguracja 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie już za niespełna miesiąc. To wydarzenie artystyczne światowej rangi, w którym udział wezmą najwybitniejsi artyści z całego świata. Tegoroczna edycja to niesamowita okazja, żeby podziwiać takich artystów, jak Jan Peszek, Janoška Ensemble czy Michael Barenboim.

Styl Janoška

Janoška Ensemble tworzą trzej bracia oraz ich szwagier. Wszyscy pochodzą z muzykalnych rodzin z Bratysławy, a obecnie mieszkają w Wiedniu. Artyści zaliczani są do najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Byli wielokrotnie nagradzani na międzynarodowych konkursach dzięki połączeniu różnych gatunków, takich jak muzyka cygańska, rozrywkowa i tango. Członkowie Janoška Ensemble tworzą niezwykle zróżnicowany repertuar, który dorobił się nawet swojej nazwy. „Styl Janoška”, bo o nim mowa, to jedyna w swoim rodzaju muzyczna mieszanka, która jest wspólną wizją artystyczną wszystkich członków zespołu. Ich „TALENT, HUMOR, WIRTUOZERIA” rozbrzmiewać będą 28 maja w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Nie tylko muzyka

Tegoroczna edycja Festiwalu dostarczy niezwykłych wrażeń, które doceni nawet najbardziej wymagający meloman. To jednak nie wszystko, gdyż organizatorzy zadbali również o wyjątkowe widowisko dla fanów teatru. 27 maja w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi Jan Peszek. W ramach 55. edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie ten wybitny polski aktor i reżyser zaprezentuje monodram „Podwójne Solo”, który na warszawskich scenach bije wszelkie rekordy popularności. Na spektakl składają się grany od 38 lat kultowy „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera i prapremiera nowego solo „Dośpiewanie. Autobiografia”, będącego próbą odniesienia się dojrzałego artysty do wydobytych z dalekiej przeszłości urywków swojej biografii. To „dośpiewanie” to „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha, które aktor wykona w trakcie swojego występu. Fenomenalny monodram tworzy nową, lepszą jakość, budzącą ogromny entuzjazm wśród polskiej publiczności. Jan Peszek udowodni to w czasie łańcuckiego Festiwalu, a bilety na jego występ są jeszcze dostępne.

Znane nazwisko – wyjątkowy talent

Tegoroczną edycję Muzycznego Festiwalu w Łańcucie zwieńczy koncert wybitnego skrzypka – Michaela Barenboima. To artysta wyjątkowy, który talent muzyczny odziedziczył po ojcu, wybitnym dyrygencie Danielu Barenboimie. Michael łączy rodzinną tradycję muzyczną oraz zamiłowanie do filozofii. Jest absolwentem studiów muzycznych i filozoficznych. Obok obowiązkowego repertuaru klasycznego i romantycznego Barenboim dużo uwagi poświęca muzyce współczesnej. Jego interpretacje cechują się wyjątkową inteligencją i precyzyjnością, a o jego osiągnięciach najlepiej świadczy renoma orkiestr, z którymi występuje. Są wśród nich m.in. Chicago Symphony Orchestra, Münchner Philharmoniker czy NDR Sinfonieorchester. W sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, 29 maja artysta wykona Koncert D-dur op. 77 – Johannesa Brahmsa. Barenboim swoją grą otwiera nowe horyzonty muzyczne, można więc zagwarantować, że dostarczy niezwykłych wrażeń wszystkim słuchaczom podczas Festiwalu. Skrzypkowi akompaniować będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case Scaglione.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród koneserów muzyki klasycznej, jak i osób, które dopiero odkrywają klasyczne brzmienia. Coroczne występy gromadzą liczną publiczność i przyciągają uwagę mediów. 55. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie rozpocznie się 21 maja. W ciągu 8 festiwalowych dni czeka na nas 10 znakomitych koncertów muzycznych w wykonaniu artystów światowej klasy.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie (początkowo znany pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej) po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 roku z inicjatywy Janusza Ambrosa, dyrektora Filharmonii w Rzeszowie.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here