Lubaczów: Srebrny jubileusz kapłaństwa Księdza Dziekana Andrzeja Stopyry

7

We wtorkowy (29.03) wieczór w lubaczowskiej konkatedrze odprawiono mszę świętą z okazji 25-lecia kapłaństwa księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wśród jubilatów znalazł się Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego Ksiądz Kanonik Andrzej Stopyra. Liturgii przewodniczył biskup Marian Rojek.

Fot. lubaczow.pl
Fot. lubaczow.pl

Wraz z ks. Andrzejem Stopyrą jubileusz święceń kapłańskich obchodzili ks. Marek Gudz (Tworyczów), ks. Stanisław Szałański (Bełżec), ks. Piotr Ciećkiewicz (Dubienka) i ks. Stanisław Solilak (Gozdów). W intencji jubilatów mszę świętą odprawił Biskup Marian Rojek. Po uroczystej modlitwie solenizantom życzenia złożyli mieszkańcy Lubaczowa, przedstawiciele wspólnot, organizacji i fundacji działających przy parafii św. Stanisława BM. Do gratulacji przyłączyli się Marek Hadel – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Krzysztof Szpyt – Burmistrz Miasta Lubaczowa składając na ręce ks. Andrzeja Stopyry kwiaty i pamiątkowy grawerton.

Ks. Andrzej Stopyra związany jest z naszym miastem nie tylko jako proboszcz, ale także jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego, a później jako kapłan i katecheta. 28 marca 1991 roku, w Lubaczowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa Mariana Jaworskiego. Przez pierwsze cztery lata posługi pracował dla lubaczowskiej parafii i mieszkańców naszego miasta, zanim został przeniesiony w pobliże Zamościa, do Topólczy, gdzie pracował jako proboszcz w parafii świętego Izydora. W 2007 roku został nominowany na proboszcza i dziekana dekanatu Lubaczów. Obejmując ten urząd wprowadził wiele zmian. Za jego staraniami wykonano ołtarz główny oraz odrestaurowano Matki Bożej Łaskawej i św. Anny, kupiono nowe organy, odnowiono ambonę, wybudowano ołtarz Jana Pawła II, pojawiły się stacje drogi krzyżowej i Dom Opieki Dziennej, a w podziemiach konkatedry otworzono Izbę Pamięci z pamiątkami po wizycie Ojca Świętego w naszym mieście.

Ks. Andrzej Stopyra jest również inicjatorem organizowanych w Lubaczowie Orszaków Trzech Króli i Międzynarodowych Koncertów Organowych, a także jest współorganizatorem Regionalnego Przeglądu Chórów – Pieśni Maryjne, Dni Papieskich, jak również wielu spotkań i prelekcji ze znanymi osobami. Ponadto ks. Andrzej Stopyra jest osobą, która przyczyniła się do powstania wielu grup i organizacji, m.in. Rady lokalnej przy Parafii Konkatedralnej – Rycerzy Kolumba, „Fundacji Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II – Międzynarodowego Centrum Młodzieży w Lubaczowie.

elubaczow.com, lubaczow.pl


7 komentarze

  1. MOŻE NIE JEST ŚWIĘTY, ALE PSYCHOLOG I GOSPODARZ Z KSIĘDZA DZIEKANA WYBORNY, OBY JAK NAJDŁUŻEJ SPRAWOWAŁ POSŁUGĘ KAPŁAŃSKĄ W NASZYM MIEŚCIE BO MA MNÓSTWO POMYSŁÓW I POTRAFI JE SKUTECZNIE REALIZOWAĆ. WIERNI TO WIDZĄ I CHĘTNIE POMAGAJĄ. AMEN

  2. Wspaniały ksiądz i człowiek potrafi mówić do ludzi prosto i zrozumiale a to wielka sztuka. Kazania logiczne bez zbędnych zawiłych sformułowań wyjątkowy dar tempo dykcja również. Pamięta swoich parafian zawsze zagadnie uśmiechnie się bez kompleksów i nadecia. Gdyby inni brali z niego przykład to i ludzie inaczej wypowiadali by się na temat szeroko rozumianego kościoła. Pamiętam też okres pomówień i oszczerstw pod jego adresem, zniósł to godnie choć pewnie kosztowało Go to wiele nerwów. Mam nadzieje ze nie awansuje i będzie tu z nami jak najdłużej.

Comments are closed.