Jak zostać rodzicem zastępczym?

0

SOS Wioski Dziecięce to dobroczynna, organizacja pozarządowa zajmująca się dziećmi osieroconymi i porzuconymi. Założycielem organizacji był Hermann Gmeiner. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi Wioski działają już w 135 krajach, nieustannie niosąc pomoc dzieciom. W Polsce działa już od 1984 roku jako organizacja pożytku publicznego. Wioski funkcjonują w czterech lokalizacjach: Biłgoraj, Kraśnik, Siedlce, Karlino.

Wioski SOS

Pomagamy dzieciom opuszczonym, osieroconym lub zagrożonym sieroctwem. Dokładamy wszelkich starań by każde dziecko wychowywało się w środowisku rodzinnym, by było otoczone miłością i poczuciem bezpieczeństwa płynącym wprost ze szczerego oddania opiekunów. Organizujemy różne formy pomocy dzieciom, które przygotowują je do samodzielnego dorosłego życia.

SOS Wioski dziecięce to osiedla składające się z maksymalnie czternastu domków, w których zamieszkują dzieci wraz ze swoimi Rodzicami SOS. Na ogół w domkach mieszka od 6 do 8 dzieci osieroconych bądź porzuconych, niejednokrotnie zdarzają się liczne rodzeństwa. Takie domki działają na zasadzie rodziny, gdzie Rodzice SOS dbają o edukację, bezpieczeństwo oraz niczym niezmącony rozwój dzieci. Dzieci są wychowywane w poczuciu miłości i bezpieczeństwa.

Jak zostać Rodzicem dla Dzieci z Wioski

Żeby zostać Rodzicem musisz spełnić kilka warunków, pierwszy z nich to musisz być pewien, że pomoc dzieciom osieroconym i porzuconym jest dla ciebie sprawą najważniejszą. Musisz być pewien, że dasz radę zapewnić siódemce dzieci spokojny i bezpieczny dom, w którym będą mogły się rozwijać i wzrastać w miłości opiekunów. Musisz być osobą sprawną fizycznie oraz posiadać predyspozycje psychiczne. Do wykonywania obowiązków rodzica przyjmowani są rodzice z dziećmi jak i bezdzietne, osoby samotne i małżeństwa. Kluczową sprawą jest konieczność przeprowadzki do jednej z wiosek w naszym kraju.

Każdy kandydat na Rodzica przechodzi przez odpowiednie szkolenie teoretyczne i praktyczne, dzięki któremu otrzymuje wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy wychowawcy oraz przechodzi zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kurs PRIDE, który daje uprawnienia do zostania rodzicem zastępczym.

Praca Rodzica SOS

Zadania, które muszą wykonywać rodzice SOS nie różnią się od tych które wykonują normalni rodzice. W Wiosce SOS funkcjonują domy w których zamieszkują rodzice wraz z około siedmiorgiem dzieci. Każdy dom działa na zasadzie rodziny, więc Rodzice SOS gotują, sprzątają, pomagają dzieciom w nauce, rozwijają ich pasje oraz otaczają je miłością i poczuciem bezpieczeństwa. W takim domu tworzą się emocjonalne więzi, które zapewniają odpowiedni rozwój dzieciom.

Taki dom to niesamowite miejsce, w którym osoby ze sobą niespokrewnione tworzą prawdziwą Rodzinę! Dzieci chodzą do szkół publicznych, nawiązują zdrowe i normalne kontakty z rówieśnikami spoza Wioski, mają możliwość realizować swoje pasje i zainteresowania.

Dzień z życia takiej jednostki nie różni się od normalnego dnia zwykłej rodziny. Mamy wstają wcześniej by wyprawić starsze dzieci do szkoły, a maluszki zostają przy mamach. Gotowanie, sprzątanie prasowanie, zabawa z młodszymi, a po południu pomoc w odrabianiu zadań i rozwój zainteresowań. Wieczory w takiej rodzinie są najcenniejsze, bo spędza się je na wspólnej rozmowie, opowiadaniu zdarzeń w trakcie dnia i ogólnym zacieśnianiu więzów.

Gdybyś chciał się więcej dowiedzieć na temat naszej działalności to zajrzyj na naszą stronę internetową www.wioskisos.org. Zawsze i na zawsze będzie nam leżało dobro dzieci!


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here