Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście otworzył Muzeum w Markowej

0

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką uczestniczył w czwartek (17.03) w uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wcześniej w Łańcucie wręczył odznaczenia państwowe.

Fot. Foto Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP
Fot. Foto Michał Mielniczuk, Biuro prasowe UMWP

Wraz z prezydentem symbolicznego otwarcia muzeum dokonali Shai Yehoshua Segal – najstarszy syn uratowanego przez Polaków Abrahama Segala oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Dlaczego Ulmowie się tak zachowali, dlaczego zgodzili się przyjąć pod swój dach rodzinę Chaima Goldmana? Czy kierowali się apelami dowództwa podziemnego państwa polskiego, że jest moralnym obowiązkiem ratować tych, którzy żyli obok Polaków, czy też kierowali się biblijną opowieścią o miłosiernym Samarytaninie, którą podkreślili w swojej Biblii – nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. – pytał w swym wystąpieniu prezydent Andrzej Duda. To niezwykle przejmujące muzeum. Jestem niezwykle wdzięczny i dziękuje w imieniu Rzeczypospolitej i wszystkich rodaków tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Dziękuję, że to muzeum jest ich wszystkich pomnikiem. Takiego pomnika Polska potrzebowała. To muzeum jest muzeum braterstwa, miłosierdzia i wspólnoty – wspólnoty miejsca, ojczyzny, wspólnoty przywiązania. Jest świadectwem tego, że brat był w stanie oddać życie za brata, przyjaciel za przyjaciela. Dowodem tego jest, fakt, że nawet tragiczny przykład zamordowania Ulmów nie skłonił innych mieszkańców Markowej do wydania Żydów, których ukrywali. I mimo tej tragedii 21 Żydów było do końca wojny przez Polaków ukrywanych. To wielkie miejsce dla Rzeczypospolitej Polskiej. Bo to miejsce skupia jak w soczewce fakt, że my Polacy możemy się czuć godnie. To miejsce pokazuje, że byli tacy Polacy, którzy nie bali się narażać życia, którzy byli bohaterami – powiedział podczas uroczystości otwarcia prezydent Andrzej Duda.

Na uroczystości do Markowej przybyło wielu oficjalnych gości: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier minister kultury Piotr Gliński. Honorowymi gośćmi imprezy byli przedstawiciele i rodziny „Sprawiedliwych” czyli ludzi, którzy nie zawahali się narazić życia własnego i swoich bliskich, aby podczas wojny ratować swych żydowskich sąsiadów. Obecni byli także bliscy ocalonych, wśród nich Shai Yehoshua Segal. Na otwarciu muzeum zabrzmiał głos jednego z uratowanych – Abrahama Segala, który wojenną eksterminację Żydów przeżył dzięki rodzinie Janiny i Jana Cwynarów.

Poświęcenia muzeum dokonali arcybiskup Józef Michalik wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zawiesił na drzwiach muzeum mezuzę, która tradycyjnie umieszczana jest w każdym żydowskim domu. Ma to symbolizować wspólną historię Polaków i Żydów, którzy przez setki lat żyli razem na ziemiach polskich.

Markowa i Podkarpacie to najlepsze miejsce, aby upamiętnić polskich Sprawiedliwych powiedziała – Anna Azari ambasador Izraela w Polsce.

Decyzję o budowie muzeum poświęconego Polakom ratującym podczas wojny Żydów podjął w 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego. Budowę rozpoczęto w 2013 roku, trwała dwa lata.

Wcześniej w Łańcucie Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe Polakom ratującym Żydów oraz osobom zasłużonym w upowszechnianiu wiedzy i historii o ratujących. Odznaczonych zostało około 90 osób.

elubaczow.com, podkarpackie.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here