Powiat lubaczowski: Opóźnienia w wypłacie dopłat dla rolników

6

Rolnicy z powiatu lubaczowskiego dostali w ostatnich tygodniach z Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa listy informujące ich o opóźnieniu w przekazania dopłat za 2015 rok. Martwią się, że wiosną nie będą mieli za co wyjechać w pole.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W przesłanych do rolników listach biuro powiatowe ARiMR w Lubaczowie jako powody opóźnień płatności bezpośrednich za 2015 rok podaje „skomplikowany charakter sprawy” i „konieczność wykonania obowiązkowych kontroli wniosku”. Informuje także, że termin płatności dopłat zostaje przesunięty na 30 czerwca, czyli do ostatniego ustawowego dnia, kiedy Agencja ma obowiązek wypłacić pieniądze. W podobnej sytuacji są rolnicy w całym kraju, a obecni i byli zarządzający Agencją wzajemnie obwiniają się za taki obrót spraw.

Rolników „polityczne” waśnie jednak nie interesują, martwi ich to, że wiosną nie będą mieli za co wyjechać w pole.

– Najbliższe tygodnie to sporo wydatków i co roku mogłem skorzystać z dopłat. Paliwo, nawozy czy materiał siewny kosztują dużo, a konto świeci pustkami – mówi Józef, jeden z rolników z gminy Lubaczów.

Obecne kierownictwo Agencją o karygodne zaniedbania oskarża poprzedników i tłumaczy, że opóźnienia wynikają z problemów związanych z budową systemu informatycznego do obsługi dopłat bezpośrednich. W ARiMR zapewniają jednocześnie, że robią co mogą by zapewnić rolnikom możliwość otrzymania należnych im pieniędzy za ubiegły rok. Agencja na swoje stronie informuje również, że rolnicy, którzy czekają na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 rok mogą starać się o przyznanie nieoprocentowanego kredytu na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji, np. zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa.

Warunkiem ubiegania się o kredyt będzie dołączenie do wniosku o kredyt zaświadczenia wydanego przez kierownika biura powiatowego ARiMR, w którym wskaże on kwotę, do wysokości której może być udzielony kredyt. Kwota kredytu który może otrzymać rolnik obliczana jest jako iloczyn stawki jednolitej płatności obszarowej za 2015 r., tj. 453,70 zł za 1 ha, oraz powierzchni działek rolnych, do których producent rolny ubiega się o przyznanie płatności JPO.

Zainteresowany takim kredytem rolnik, musi złożyć w swoim biurze powiatowym, wniosek o wydanie takiego zaświadczenia. Następnie po jego uzyskaniu przedkłada je w banku wraz z wnioskiem o kredyt oraz oświadczeniami określonymi w zasadach udzielania tych kredytów i innymi dokumentami wymaganymi przez bank.

Pamiętać należy, że nie w każdym banku można starać się o taki kredyt. W powiecie lubaczowskim obsługuje je m.in. Bank Spółdzielczy w Lubaczowie.

elubaczow.com, arimr.gov.pl

Zobacz także

6 komentarze

  1. System informatyczny był do objęcia nowej władzy sprawny i działający i aby było śmieszniej wypłacano pieniądze a zaraz dzień po wyborach i przejęciu władzy zepsuł się dlatego nie ma wypłat bo to„skomplikowany charakter sprawy” i „konieczność wykonania obowiązkowych kontroli wniosku”.Może by tak obecna władza ARiMR podała na co przeznaczyli pieniądze należące z Unii Europejskiej nam polskim rolnikom.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here