Weekendowy wypad do Jarosławia

0

Jarosław to miasto pełne uroku i ciekawych zakątków. Od wieków położone było na pograniczu trzech kultur – polskiej, ruskiej i żydowskiej – i na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Wyprawa do Jarosławia i odkrywanie tajemnic tego miasta to świetny pomysł na spędzenie ciekawego weekendu.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Jarosław jest malowniczo położony nad Sanem. Może się poszczycić piękną starówką, której centrum wyznacza zabytkowy ratusz. Warto przyjechać tu, by zaznać klimatu Kresów i podziwiać architektoniczne perełki – zwłaszcza że z Lubaczowa nietrudno tu dojechać.

Niezbędnik podróżnika – jak dojechać i jak poruszać się po Jarosławiu?

Jak dojechać do Jarosławia? Jedną z możliwości jest podróż pociągiem. Aby dotrzeć do miasta już rano, możemy wybrać połączenie InterRegio o godzinie 5:32. Niestety, kursuje ono jedynie w dni powszednie, w weekendy pozostaje nam wieczorne połączenie InterCity (o godzinie 20:58), którego zaletą jest m.in. możliwość bezproblemowego przewozu roweru. Podróż pociągiem zajmie nam około 50 minut. Aktualne godziny odjazdów znajdziemy m.in. na stronie www.goeuro.pl, gdzie możemy jednocześnie porównać oferty różnych przewoźników (pociągi ale także autobusy czy połączenia lotnicze).

Ze względu na niewielką liczbę połączeń kolejowych warto sprawdzić też rozkłady jazdy autobusów kursujących do Jarosławia – szczególnie że podróż nie zajmie nam więcej czasu niż jazda pociągiem (około godziny). Trasę tę obsługuje kilku przewoźników autobusowych, w tym PKS Jarosław, Afar-Bus czy PTS Tomaszów Lubelski, ponadto kursów jest znacznie więcej niż połączeń kolejowych. Warto dodać, że Jarosław może być bazą wypadową na dalsze wycieczki – kursują tu m.in. autobusy do Rzeszowa, Zamościa, Łańcuta.

W obrębie miasta transport publiczny obsługiwany jest przez autobusy należące do Miejskiego Zakładu Komunikacji w Jarosławiu. Składa się nań 7 linii miejskich oraz 2 linie regularne (kursujące poza miasto – do pobliskich wsi). Rozkłady jazdy autobusów MZK dostępne są na stronie mzk.jaroslaw.pl/rozklady.html.

Co warto zobaczyć?

W Jarosławiu nie brakuje atrakcji. Miłośnicy zabytkowej architektury z pewnością nie poczują się zawiedzeni. Starówka, opactwo Sióstr Benedyktynek, fortyfikacje oraz zespół kościelno-klasztorny oo. Dominikanów należą od 2009 r. do parku kultury. Zwraca uwagę zwłaszcza zabudowa Rynku, w tym wyróżniająca się Kamienica Orsettich – jedna z najpiękniejszych kamienic mieszczańskich w Polsce wzniesionych w XVI–XVII w. W środku mieści się obecnie bardzo ciekawe muzeum. Nie sposób ominąć także renesansowej Bramy Krakowskiej, murów obronnych z fosą oraz jarosławskiego Ratusza. Najstarsza część istniejącego dzisiaj obiektu pochodzi z początków XVII w., ale budynek władz miejskich – drewniany – stał tu już dwa wieki wcześniej.

Będąc w Jarosławiu, warto odwiedzić zabytki architektury sakralnej trzech wyznań, które współistniały w mieście od bardzo dawna. Do wartych uwagi budowli rzymskokatolickich należą m.in. Kolegiata pw. Bożego Ciała z XVI w., wspomniane Opactwo Benedyktynek czy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Przepięknymi wnętrzami może z kolei poszczycić się greckokatolicka Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Jeśli chodzi o zabytki żydowskie, obejrzeć możemy m.in. Dużą i Małą Synagogę, a także cmentarz żydowski.

Piękne zabytki znajdziemy ponadto w pobliskiej wsi – Pełkiniach (można do niej dojechać autobusem MZK nr 2). Wyróżnia się tam przede wszystkim Pałac Czartoryskich oraz kościół parafialny (niegdyś cerkiew).

Ale nie wszystkie ciekawe miejsca znajdują się na powierzchni ziemi! Miasto Jarosław reklamuje Podziemne Przejście Turystyczne otwarte w 2015 r. jako „najnowocześniejszą atrakcję na Podkarpaciu” (źródło: CKiP Jarosław). Rozciąga się ono pod kamienicami nr 4, 5 i 6 (Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów). Znajdziemy tu nie tylko ekspozycje archeologiczno-historyczne. Będziemy mogli również przymierzyć strój szlachecki, odbyć wirtualną podróż wodną po Sanie oraz „wypalić” gliniane naczynie. Wszystko to okraszą dźwięki i obrazy miasta minionych epok, a nawet zapachy kuchni mieszczańskiej. Pod Kamienicą Rydzikowską znajduje się natomiast Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego oddana do użytku w 1984 r.

Atrakcje Jarosławia

W dawnych wiekach Jarosław – miasto kupieckie – słynął ze swojego jarmarku. Choć nie jest to już miejsce o światowej sławie i znaczeniu, podtrzymuje swoje tradycje. W lipcu odbywa się tu coroczny jarmark staroci, we wrześniu Jarmark Benedyktyński, natomiast w okresie bożonarodzeniowym jarmark świąteczny.

Wybierając się do Jarosławia w czerwcu, możemy zaplanować pobyt na czas Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych. W lipcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Rogerio Dentello, w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej, a we wrześniu – Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej.

Wycieczka do Jarosławia to wspaniały sposób na zapewnienie sobie pełnego atrakcji weekendu – i to niedaleko od domu.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here