Znamy laureatów 37. Biesiady Teatralnej w Horyńcu-Zdroju

1

Wioleta Komar z Teatru Jednego Aktora z Warszawy zdobyła Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli główną nagrodę 37. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju. Jury nagrodziło artystkę za spektakl „Diva”. Laureaci odebrali nagrody podczas niedzielnej (21.02) gali zamykającej kilkudniowe wydarzenie.

Fot. horyniec-zdroj.pl
Fot. horyniec-zdroj.pl

Zwycięski spektakl „Diva” autorstwa Magdaleny Gauer wyreżyserował Stanisław Miedziewski. Komar, oprócz Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana otrzymała także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł ufundowaną przez marszałka województwa podkarpackiego.

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana otrzymał Teatr Satyry Zielona Mrówa z Lublina za przedstawienie „Podglądanie rodaków czyli na Zapupiu Dalekim” Ludwika Jerzego Kerna, w reżyserii Roberta Kaczorowskiego. Z kolei laureatem Brązowego Rogu został rzeszowski Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy za „Bal w operze” Juliana Tuwima w reż. Moniki Adamiec.

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za dokonania indywidualne. Laureatem Złotej Misy został Wojciech Kowalski z teatru jego imienia z Częstochowy. Jury nagrodziło go za rolę w spektaklu „3XRudnicki” – Janusza Rudnickiego, który wyreżyserował sam Kowalski. Srebrna Misa przypadła Piotrowi Kumorowi z Teatru T.C.R. z Tych za rolę ojca w sztuce „Knienie” Sarah Kane i Marcina Stachonia w reżyserii M. Stachonia. Brązową Misą jury nagrodziło cały zespół aktorski Teatru Ecce Homo z Kielc za role w przedstawieniu „Vattene!” Marcina Bortkiewicza i w jego reżyserii.

Jury przyznało też nagrodę specjalną – Różę Horyniecką dla realizatorów spektaklu „Fejs Bóg” Szymona Turkiewicza w reż. Joanny Rudkowskiej. Spektakl zaprezentował Zespół Teatralny SCENY „i” z Krakowa.

Kolejną nagrodę specjalną otrzymali wykonawcy spektaklu „Teatrowcy” Pawła Mitrowskiego i Grzegorza Reszki w reżyserii tego ostatniego. Spektakl przygotowała Kampania Teatralna Mamro z Warszawy.

W 37. Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 16 teatrów amatorskich z całej Polski. Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju to jeden z najstarszych (pierwszy odbył się w 1976 r.) i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych. Od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Występy młodych artystów oceniali zawsze wybitni jurorzy, wśród nich Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

Organizatorami Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form są Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.

elubaczow.com, PAP


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here