Rekordowy rok na przejściu granicznym w Budomierzu

3

Ponad 2 miliardy złotych wydali w ubiegłym roku na Podkarpaciu Ukraińcy robiący zakupy w ramach małego ruchu granicznego. Spora część tych pieniędzy została wydana w powiecie lubaczowskim, dzięki działającemu od dwóch lat przejściu granicznemu w Budomierzu.

Fot. T. Mielnik, archiwum.
Fot. T. Mielnik, archiwum.

Mimo niskiego kursu hrywny w stosunku do złotówki Ukraińcy chętnie kupują w Polsce żywność, sprzęt RTV, a także materiały budowlane. W 2015 roku nasi sąsiedzi wydali na takie zakupy niemal dwukrotnie pieniędzy więcej niż rok wcześniej. Okazuje się, że dzięki otwartemu w grudniu 2013 roku przejściu granicznemu w Budomierzu, sporo z tych pieniędzy wydano w Lubaczowie i powiecie lubaczowskim. Świadczą o tym nie tylko liczne samochody Ukraińców na naszych drogach, kolejne nowo otwierane sklepy wielkopowierzchniowe, ale również statystyki Służby Celnej. Jak poinformowała nas Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu, roku 2015 był dla przejścia w Budomierzu rekordowy.

– W 2015 roku na przejściu granicznym w Budomierzu odprawionych zostało ponad 917 tys. podróżnych, dla porównania rok wcześniej było to nieco ponad 430 tys. osób. Służba Celna zarejestrowała w tym okresie blisko 130 tys. rachunków TAX FREE na łączną wartość 154 mln zł – podsumowuje Edyta Chabowska.

Pamiętać należy także, że sumy zarejestrowane przez celników w systemie Tax Free, to tylko część wydatków ponoszonych przez Ukraińców w naszym regionie. Dzięki ruchowi granicznemu widać także wzrost w branży usług lokalnych.

Przejście graniczne Budomierz-Hruszew otwarto w grudniu 2013 roku. Pomysł jego powstania sięga jednak lat 90-tych. Pierwszą notę dyplomatyczną w tej sprawie podpisano pomiędzy Polską i Ukrainą w 2000 roku. Decyzję o wydaniu pozwolenia na jego budowę wydał wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta w grudniu 2007 roku. W maju 2010 roku wmurowano kamień węgielny i realizację inwestycji. Budowa trwała trzy lata i kosztowała 145,9 mln zł.  W grudniu 2012 roku zakończono także przebudowę drogi dojazdowej do przejścia w Budomiarzu, ta inwestycja kosztowała kolejnych 65 mln zł.

Pod względem rozwiązań architektonicznych i organizacyjnych przejście w Budomierzu jest najnowocześniejszym na wschodniej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Odprawiane są tutaj głównie samochody osobowe (w 2015 roku ponad odprawiono ich 419 tys.), ale także autokary (w 2015 roku odprawiono ich 350).

elubaczow.com, hp

3 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here