Radio Rzeszów: Proekologiczne działania w powiecie lubaczowskim

1

Powiat lubaczowski stawia na odnawialne źródła energii, by poprawić jakość środowiska naturalnego. Za unijną dotacje zakupiono ciągnik ze specjalistycznym wyposażeniem, którym usuwane są gałęzie i krzaki na poboczach dróg. Te są następnie rozdrabniane na tzw. zrębki i wykorzystywane do ogrzewania.

Fot.  Archiwum
Fot. Archiwum

Są z tego same korzyści. Można taniej i efektywniej czyścić drogi, poprawiając tym samym bezpieczeństwo. Wcześniej do prac zatrudniano nawet do 15 osób i pozyskiwano od 30 do 50 ton biomasy. Teraz jest to około 110 ton, a pracuje trzy osoby. Zrębki służą do ogrzewania Zespołu Szkół w Oleszycach, gdzie przy łagodnej zimie można zaoszczędzić nawet do 50 ton węgla. Inwestycja ma też znaczenie edukacyjne dla młodzieży kształcącej się na kierunkach rolniczych – czytamy na stronie Radia Rzeszów.

Powiat lubaczowski realizował ten projekt razem w rejonem jaworowskim na Ukrainie. Tam w jego ramach w szpitalu w Nowojaworowsku zamontowano panele słoneczne. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 420 tysięcy euro z czego 90% pochodziło z unijnego programu współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.

elubaczow.com, kaj, radio.rzeszow.pl


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here