„Wspomnisz tamte czasy” – czyli lubaczowskie Gałgany na antenie radiowej „Trójki”

4

W niedzielę, w radiowej „Trójce”, w programie Wojciecha Manna „Piosenki bez granic” usłyszeliśmy utwór „Wspomnisz tamte czasy” zespołu Gałgany, działającego w Lubaczowie w latach 1968 – 1971. Dla wielu słuchaczy z naszego regionu był to powrót do dawnych czasów.

Fot. Gałganyw Prusiu, r. 1969. (zdjęcie ze zbiorów Z. Drewniaka). Od lewej: Stanisław Okrojek, Roman Dobrzański, Lucyna Pliś, Lucjan Chłopek, Stanisław Dutkiewicz i Zbigniew Drewniak.
Fot. Gałganyw Prusiu, r. 1969. (zdjęcie ze zbiorów Z. Drewniaka). Od lewej: Stanisław Okrojek, Roman Dobrzański, Lucyna Pliś, Lucjan Chłopek, Stanisław Dutkiewicz i Zbigniew Drewniak.

„Piosenki bez granic” to audycja poświęcona prezentacji utworów z lat 50. i 60. W niedzielnym programie Michał Owczarek wskrzesił zespół Gałgany z Lubaczowa. Wybrzmiały dźwięki piosenki „Wspomnisz tamte czasy” w wykonaniu Lucyny Pliś, Marii Konosow, Stanisława Dutkiewicza, Romana Dobrzańskiego, Stanisława Okrojka i Zbigniewa Drewniaka.

– Czerwone gitary w rokowym wcieleniu – ocenił po wysłuchaniu utworu lubaczowskiego zespołu Wojciech Mann.

Gałgany w Polskim Radiu „Trójka” zabrzmiały dzięki uprzejmości rozgłośni rzeszowskiej. Zespół przez pomyłkę został wpisany do kategorii muzyki ludowej, dzięki czemu w Rzeszowie zachowały się niektóre utwory grupy. 13 lipca 1969 roku Gałgany nagrały sesję dla Radia Rzeszów, którą wyemitowano 16 lipca jako „Spotkanie z lubaczowskim zespołem Gałgany” w opracowaniu red. Juliana Woźniaka.

Grupa Gałgany działała w latach 1968-1971. Bardzo szybko stała się wizytówką Lubaczowa otrzymując prestiżowe nagrody i występując na scenach w Polsce i poza jej granicami. Zespół zdobył II miejsce na Festiwalu Piosenki Roztocze 1969, grupa wystąpiła także min. na wojewódzkim balu sylwestrowym w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i I Polsko – Ukraińskim Spotkaniu w Prusiu, bardzo cenionym wydarzeniu. Sala w Powiatowym Domu Kultury w czwartkowe wieczorki dla młodzieży, gdy na scenie pojawiały się Gałgany, wypełniona była po brzegi. Repertuar zespołu obejmował covery polskich i zachodnich wykonawców rockowych, a także własne kompozycje i modne wówczas przeróbki melodii ludowych. Muzycy stworzyli swój własny rytuał – każdy koncert zaczynał się od „The House Of The Rising Sun”.

Na początku 1971 roku Gałgany zmieniły nazwę na „Odnowa”, muzycy zaczęli wprowadzać modne w tym czasie elementy jazz rockowe.

Fragment audycji (od 16 minuty) można odsłuchać na stronie polskieradio.pl.

Więcej informacji o zespole można znaleźć na: bigbeatlubaczow.blogspot.com.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here