W Lubaczowie rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International

2

Już w najbliższy piątek (11.12) uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych z powiatu Lubaczowskiego jak i mieszkańcy Lubaczowa będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.

Yecenia Armenta Graciani z Meksyku, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu.
Yecenia Armenta Graciani z Meksyku, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu.

Albert Woodfox z USA, uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar, malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz szesnasty – tym razem 4-13 grudnia. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

– Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie i jesteśmy skuteczni. Jest to już kolejny Maraton organizowany w naszej szkole, jest nam ogromnie miło, że jest zainteresowanie wśród młodzieży akcjami takimi jak ta – mówi uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie Julia Broź, koordynatorka Maratonu Pisania Listów .

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w ponad 100 krajach na całym świecie. W Lubaczowie będziemy pisać w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Maraton rozpocznie się o godzinie 9:00 na dużej sali gimnastycznej. Uroczyście wydarzenie otworzy Burmistrz Miasta Lubaczowa Krzysztof Szpyt.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Przykładem jest Moses Akatugba z Nigerii, który skazany był na karę śmierci. Został ułaskawiony i jest już na wolności, z rodziną.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, oraz poradnik w jaki sposób napisać list znajduje się na stronie amnesty.org.pl/maraton.

elubaczow.com, amnesty.org.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here