Józef Baran bohaterem i gościem konkursu „Looking for talents”

0

W czwartek (03.12) w auli Zespołu Szkół w Oleszycach odbyła się VI edycja konkursu recytatorskiego „Looking for talents”. Tegoroczne spotkanie miłośników poezji było poświęcone twórczości Józefa Barana – poety, dziennikarza, reportera, autora około trzydziestu książek.

Fot. ZS w Oleszycach
Fot. ZS w Oleszycach

Józef Baran należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Tomiki jego wierszy ukazały się w przekładach w Rosji i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla „Starego Dobrego Małżeństwa”, “Grupy pod Budą”, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego *.

Szósta edycja konkursu cieszyła się sporym powodzeniem, bo do poetyckiej rywalizacji zgłosiło się aż 50 uczniów z 18 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu lubaczowskiego. Uczestnicy prezentowali po dwa utwory Józefa Barana – jeden w języku polskim, a drugi w wybranym języku obcym (angielelskim, niemieckim, rosyjskim lub ukraińskim). Zmagania oceniało jury, pod przewodnictwem samego poety i w składzie: Mariusz Frant- dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, Katarzyna Szutka – germanistka z gimnazjum w Lisich Jamach, Maria Baran – polonistka ZS w Oleszycach i Mirosław Wereżak – anglista ZS w Oleszycach.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Karolina Kasprzyk z gimnazjum w Starym Dzikowie, przed Anetą Kasperską z gimnazjum w Rudzie Różanieckiej i Julią Proszek z gimnazjum nr 1 w Lubaczowie. Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się Klaudia Żyła z Zespołu Szkół w Oleszycach. Równorzędne dwa drugie miejsce wywalczyły: Laura Bogusławska (LO Lubaczów) i Magdalena Zarembska (ZS Lubaczów), a dwa równorzędne trzecie – Gabriela Okopnyj i Liliana Mastikasz (obie reprezentantki ZS Oleszyce).

– Miłym zaskoczeniem było dla mnie, że zostałem zaproszony do Oleszyc. Nie wiedziałem,że taka miejscowość istnieje, a teraz już wiem, poznałem też okolicę z wspaniałymi cerkwiami i innymi atrakcjami, bo organizatorzy konkursu pokazali mi najbliższe tereny. Chwała im za to,że w szkole o specjalnościach zawodowych, także poezja ma swoje miejsce. Ponadto dziś – pierwszy raz w Polsce – słyszę swoje wiersze w kilku językach – mówił w przerwie konkursu J.Baran.

Poeta przyznał też, że nie pisze o ludziach z pierwszych stron gazet, ale o ludziach pracy, wywodzących się ze wsi.

– Sam pochodzę ze wsi i piszę o ludziach ciężkiej pracy, moich rodzicach, sąsiadach, ich wierze, przeżyciach, uczuciach itd. Chciałem, aby z tym się utożsamiali się moi czytelnicy, którzy mają podobne pochodzenie, żeby współodczuwali razem ze mną, to dla mnie ważne – opisywał swoją poezję.

elubaczow.com, lubaczow.powiat.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here