Chutor Gorajec z certyfikatem „Blisko Natury”

2

Po raz pierwszy w Polsce obiektom turystyki wiejskiej, w szczególności gospodarstwom agroturystycznym posiadającym specjalistyczną ofertę w zakresie turystyki przyrodniczej, przyznane zostały ekocertyfikaty Blisko Natury. Wśród wyróżnionych obiektów znalazł się prowadzony przez rodzinę Piotrowskich Chutor Gorajec.

Chutor Gorajec prowadzi rodzina Piotrowskich, fot. Archiwum.
Chutor Gorajec prowadzi rodzina Piotrowskich, fot. Archiwum.

W prestiżowym gronie 36 agroturystyk z całej Polski, wyróżnionych tą wyjątkową nagrodą, znalazły się dwie z naszego województwa. Są to: prowadzony przez rodzinę Piotrowskich Chutor Gorajec (gm. Cieszanów), znany z organizowanego na jego terenie Festiwalu Folkowisko oraz o Dobre Miejsce – agroturystyka we wsi Alfredówka (gm. Nowa Dęba). Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, kierując się dobrem turysty a także zasadami turystyki zrównoważonej, przyznała podkarpackim obiektom dwa listki w ramach „trójlistkowego” systemu certyfikacji. Certyfikaty zostały przyznane na dwa lata kalendarzowe tj. 2016 i 2017.

Kapituła „Blisko Natury” postawiła przed agroturystykami wysokie wymagania. Należało spełnić kilkadziesiąt kryteriów ekologicznych, między innymi korzystać ze źródeł energii odnawialnej, gromadzić deszczówkę, prowadzić aktywny recykling odpadów i wyposażyć budynek w urządzenia energooszczędne. Najważniejsza jednak była oferta przygotowana przez agroturystyki, stawiająca na bezpośredni kontakt z przyrodą i turystykę zrównoważoną. Każda z agroturystyk przygotować musiała specjalne pakiety przyrodnicze dla swoich gości.

Chutor Gorajec ma kilka ciekawych propozycji w ramach turystyki wiejskiej, są to m.in.: rajd z zielarzem i znawca przyrody Zbigniewem Blizińskim po okolicznych lasach i łąkach; obserwacje ptaków nad leśnymi stawami (specjalne ścieżki przyrodnicze zostały opracowane przez znanego ornitologa Krzysztofa Monastyrskiego). Dzięki akcji społecznej Chutor zebrał 10 rowerów, na których wiosną wyruszą ekopatrole na warsztaty ornitologiczne. Ośrodek znajduje się na szlaku GreenVelo i ma wszelkie udogodnienia dla turystów poruszających się rowerami: stojaki na rowery, narzędzia do naprawy itd.

Certyfikaty Blisko Natury otrzymane przez agroturystyki naszego województwa to kolejny powód, by odwiedzić podkarpackie wsie, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a wypoczynek i przygoda łączy się z dbałością o przyrodę.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here