95 lat strażaków ochotników z Krowicy Hołodowskiej

1

Strażacy ochotnicy z Krowicy Hołodowskiej obchodzili w sobotę (21.11) swoje święto. Ich jednostka powstała 95 lat temu.

Fot.  Przemysław Furgała
Fot. Przemysław Furgała

Jubileusz rozpoczął się od uroczystego przejazdu samochodów strażackich do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej, gdzie odprawiona została Msza Święta. Przewodniczył jej kapelan strażaków ks. Mariusz Kot. W kościele dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej, pod opieką Pani Jadwigi Chomyszyn, przedstawiły specjalnie przygotowany na tę okazję montaż słowno-muzyczny. W uroczystości uczestniczyły także delegacje pocztów sztandarowych, władze samorządowe, przedstawiciele Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lubaczowie oraz Zarządu Powiatowego ZOSP.

Dalsza część Jubileuszu odbyła się w Domu Kultury w Krowicy Samej, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej- Dh. Jan Chomyszyn przedstawił historię powstania i rozwoju Jednostki. Wójt Gminy – Wiesław Kapel przekazał na ręce Prezesa i dh. Stanisława Nowosiadło pamiątkowy grawerton i list gratulacyjny. Odwołując się do historii miejscowej jednostki OSP przypomniał, że powinnością strażaków jest niesienie pomocy ludziom i ratowanie dobytku. Przy tej okazji Wójt wspomniał także, że ruszyły prace rozbudowy remizy strażackiej, która w przyszłości służyć będzie strażakom i społeczności lokalnej.

Dh. Agnieszka Chomyszyn napisała na tę okazję publikację pt. Zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Krowicy Hołodowskiej (1920-2015). Książka powstała w oparciu o zdobytą literaturę oraz na podstawie wywiadów i wspomnień najstarszych członków straży.

Życzymy wszystkim Druhnom i Druhom dobrego zdrowia, szczęścia w życiu osobistym oraz wszelkiej pomyślności. Niech pełniona służba prócz wyzwań przynosi także wiele sukcesów, dających satysfakcję i motywacje do dalszych działań.

Źródło: lubaczow.com.pl

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here