Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo prawie gotowy

6

Dobiega końca budowa podkarpackiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, który przebiega m.in. przez powiat lubaczowski. Cała trasa o długości prawie 2 tysięcy km połączy pięć województw. Swój bieg rozpoczyna w Elblągu (w warmińsko-mazurskim) i kończy w Końskich (świętokrzyskie).

fot. M. Kuziemski
fot. M. Kuziemski

Podkarpacki odcinek trasy zaczyna się przy granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) i przebiega m.in. przez Narol, Horyniec-Zdrój, Radruż, Nowiny Horynieckie, Hutę Kryształową, Krowicę Samą, Żmijowiska i Wielkie Oczy. Wśród atrakcji tego odcinka trasy wymienia się wiele zabytków, a wśród nich klasycystyczny pałac hrabiego Feliksa Antoniego Łosia w Narolu, zespół cerkiewny i cerkiew w Radrużu, tajemnicze kregi kamienne w Nowinach Horynieckich, park podworski z pomnikami w Krowicy Samej czy cerkiew w Żmijowisjkach.

Budowę podkarpackiego fragmentu, liczącego prawie 460 km, podzielono na pięć odcinków. Prace na trzech odcinkach już się zakończyły, pozostałe dwa mają być gotowe do końca miesiąca. Cała trasa jest dobrze oznakowana, a jej nawierzchnia zróżnicowana. Współtworzą ją lokalne drogi o nawierzchni bitumicznej, nieutwardzone drogi leśne i polne oraz miejskie ścieżki rowerowe. Na terenie Podkarpacia znajduje się 48 tzw. MOR-ów czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów. Można w nich odpocząć przez kolejnym etapem jazdy. Są to zwykle wiaty chroniące rowerzystów, ławki, stojaki i tablice opisujące najciekawsze elementy, jakie czekają na danym odcinku trasy.

Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Koszt budowy infrastruktury na podkarpackim odcinku trasy to 74 mln złotych. 85 procent tej kwoty to środki unijne, 10 procent pochodzi z budżetu państwa, a kolejne 5 procent z budżetu województwa.

Więcej informacji o szlaku na stronie greenvelo.pl.

elubaczow.com, hp, podkarpackie.pl, PAP

6 komentarze

  1. Zapraszam do przejechania się odcinkiem Lipsko – Jędrzejówka w gminie Narol ok 1km (droga powiatowa) z której na co dzień korzystają mieszkańcy kilku miejscowości, koło można urwać i niedługo pewnie most też się rozleci.
    Ani złotówki na poprawę tej drogi nie wyłożono.

  2. zgadzam sie z Grzegorzem,juz od dobrych kilku lat informujemy gmine,zeby wreszcie cos zrobila z ta droga /Lipsko-Jedrzejowka/ bez zadnego efektu – tylko na zebraniach przedwyboczych obiecuja ze juz na pewno zrobia no i co ,pstro

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here